Sağlık

Koronavirüs tedavisinde şok gelişme! Bilim insanları Verem Aşısı’nın koronavirüs ölümlerinin önüne geçebileceğini öne sürdü!

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınında tedavi arayışları tüm hızıyla devam ederken İngiliz bilim insanları ölümlerin önüne geçecek yeni bir yöntem öne sürdü.

Dünya genelinde 1 milyon insanın ölümüne neden olan koronavirüs salgınını önlemek için aşı çalışmaları insanlığa bir nebze de olsa umut oluyor. Küresel çapta iki yüzü aşkın aşı geliştiriliyor ve bu aşıların yaklaşık bir düzine kadarı insan denemelerinde son aşamada bulunuyor. Ancak, İngiliz bilim insanları, hastalığa karşı yaklaşık 100 yıl önce geliştirilen verem aşısının (BCG) Covid-19’un neden olduğu zatürre, sepsis ve sitokin fırtınalarını önleyebileceğini düşünerek çalışmalara başladı.

TÜBERKÜLOZU DURDURMAK İÇİN TASARLANDI

İngiltere’de Exeter Üniversitesi’nden bilim insanları, yeni tip koronavirüse karşı işe yarayıp yaramadığını anlamak için 1921’de geliştirilen verem aşısını ( BCG) aşısını test etmeye başladı. Aşı, tüberkülozu durdurmak için tasarlandı, ancak diğer enfeksiyonlara karşı da koruyabileceğine dair bazı kanıtlar bulunuyor.

Dünya genelinde milyonlarca kişinin çocukken BCG aşısı olduğu düşünülüyor. Ancak, bilim insanları çocukken yapılan BCG aşısının Covid-19’a karşı etkili olduğu doğrulanırsa, fayda sağlamak için bu kişilerin yeniden verem aşısı yaptırması gerekeceğini düşünüyor.

Aşılar, bağışıklık sistemini belirli bir enfeksiyona karşı kalıcı koruma sağlayacak şekilde tasarlanıyor. Bu süreç aynı zamanda bağışıklık sisteminde geniş çaplı değişikliklere neden oluyor. Exeter Üniversitesi araştırmacılarına göre, son çalışmalar BCG aşısının yeni tip koronavirüse karşı avantaj sayılabileceğini gösteriyor.

ÖLÜMLERİN AZALMASINDA BÜYÜK ORANDA ETKİLİ OLABİLİR

Önceki klinik denemelerde, BCG aşısının, çoğunlukla zatürre ve sepsis vakalarını azaltarak, Gine-Bissau’daki yenidoğanlarda ölümleri yüzde 38 oranında azalttığı ortaya konuldu. Zatürre ve aşırı bağışıklık tepkisi sonucunda meydana gelen organ yetmezliği durumuna denilen sepsis Covid-19’un ileri aşamalarında hastanın ölümüne neden olan durumların başında geliyor.

Güney Afrika’daki araştırmalarda ise aşı burun, boğaz ve akciğerlerdeki enfeksiyonlarda yüzde 73’lük bir azalma ile ilişkilendirildi; koronavirüs de benzer bir şekilde solunum organlarını hedef alıyor. Hollanda’da yapılan deneyler ise BCG’nin vücuttaki sarı humma virüsü miktarını azalttığını gösterdi.

BİRKAÇ YIL KAZANDIRABİLİR

Exeter Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Profesör John Campbell BBC’ye verdiği demeçte, “Bu küresel olarak büyük önem taşıyabilir. BCG aşısı doğrudan koronavirüse karşı koruma sağlamasa da, onun ilerlemesini engelleyebilir. Bu sayede Kovid aşılarının gelmesi ve belki de başka tedavilerin geliştirilmesi için birkaç yıl daha kazanabiliriz” ifadelerini kullandı.

Bununla birlikte araştırmacılar, BCG aşısının koronavirüse karşı etkisinin incelendiği klinik deneylerin İngiltere, Avustralya, Hollanda, İspanya ve Brezilya’da sürdüğünü söyledi. Toplamda 10 bin kişinin testlere katılacağını belirtti. Çalışmlarda corona virüse maruz kalma olasılıkları daha yüksek olduğundan sağlık ve bakım çalışanlarına odaklanılacağı ve böylece aşının etkili olup olmadığının daha çabuk anlaşılacağı vurgulandı.

Klinik deneylere katılan Sam Hilton ise bir doktor olarak Covid-19’a yakalanma riskinin daha yüksek olduğu için gönüllü olduğunu belirterek, “BCG’nin Covid-19 yakalandığınızda hastalanma olasılığınızı azaltabileceğine dair oldukça iyi bir teori var. Bu yüzden bunu korunma potansiyeli olarak görüyorum, bu da kışın işe gelme olasılığının daha yüksek olduğu anlamına geliyor” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu