Gündem

Koronavirüs tedavisi gören kadın 72 saatte 5 düğüne gitti!

Koronavirüs tedavisi gören 80 yaşında bir kadının 72 saatte 5 faklı düğüne katıldığı anlaşıldı.

Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, koronavirüs tedavisi gören 80 yaşındaki bir kadının 72 saat içinde 5 farklı düğüne katıldığını söyleyerek, “Kuralların hepsini kenara bırakıp, tedbirlere uymazsanız, vaka sayısı artacak, tekrar kısıtlamalar gelecek” diyerek uyardı.

İçişleri Bakanlığı’nın koronavirüs tedbirleri kapsamında yayımladığı genelge doğrultusunda incelemelere çıkan Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, bir koronavirüs tedavisinde olan kadının 72 saatte 5 farklı düğüne gittiğini söyledi. Kayseri’de denetimleri yerinde inceleyen Günaydın, “Amacımız farkındalık yaratmak; ama buna rağmen sahada hala mesafe ve maske konusunda ciddi eksiklerimiz olduğunu görüyoruz. Özellikle düğün gibi organizasyonlar ve pazarlarda kurallara riayet edilmediği konusunda tespitlerimiz var. Net söylüyorum eğer biz tedbirlere uyarsak daha büyük kısıtlamalar gelmez. Daha büyük kısıtlamaların gelmemesi için mevcut kurallara uymamız yeterli. Hassasiyet göstermezsek, zafiyet gösterirsek o zaman düğünlerde olduğu gibi diğer olayları da kısıtlayabiliriz” dedi.

BİZ YASAKLADIK VATANDAŞ BAŞKA ŞEHİRDE DÜĞÜN YAPTI

Düğünlerdeki vakaların önüne geçmek için her türlü tedbiri aldıklarını aktaran Kayseri Valisi, “Biz tedbirleri sıklaştırdıkça vatandaş civar vilayetlere gidip düğün yaptı. Onlar da tedbir alınca maalesef kaçak düğünler yapıldı. Düğün sahipleri, jandarma ve polis merkezine gidip izin almadan kaçak düğün yapıyor” diyerek isyan etti. Koronavirüs vakalarının azaltılmasının kendi ellerinde olduğuna dikkat çeken Günaydın, “15 gün kendimizi kısıtlayarak, kalabalık alanlara gitmeyelim, hep beraber göreceğiz ki çok önemli sonuçlar alacağız. Kayseri’deki hastanelerde ve yoğun bakımlarda şu anda sıkıntımız yok; ama bu böyle gidecek anlamına gelmez, kurallara uymayıp ‘nasıl olsa hastanelerimiz var’ diye bakanlar var, çok yanlış bir düşünce. Sağlık sistemimiz işliyor; ama bu anlayışla kurallara uymayıp sağlık sistemimizi zorlarsak bunun sıkıntılarını ileride hepimiz yaşarız” şeklinde konuştu.

80 YAŞINDAKİ TEYZE DÜĞÜN GÜĞÜN GEZMİŞ

Nişan ve düğün malzemeleri satan esnaf ile sohbet eden Günaydın, “Düğünlerin kapatılmasının, yasaklanmasının sebebi kurallara uyulmamasıdır. 1 Temmuz’da düğünleri serbest bırakmadık mı, şimdi neden yasakladık? Kurallara uyulmadığı içindir. Başhekimimizin net söylediği, 80 yaşında teyze hala hastanede Covid-19’dan yatıyor. Teyzeye ‘Son 72 saatte nereye gittin’ diye soruyorlar. O da ‘5 tane düğüne gittim’ demiş. Şimdi bu düğünlerin yasaklanmasının nedeni kim? Kurallara uymayanlardır. Kuralların hepsini kenara bırakıp, tedbirlere uymazsanız, vaka sayısı artacak, tekrar kısıtlamalar gelecek” diyerek uyarılarda bulundu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu