GenelGündem

Koronavirüs tatil alışkanlarını da etkiledi

Yapılan araştırmaya göre yeni tip koronavirüs (Covid-19) yaşamın her alanını olduğu gibi tatil alışkanlıklarını da etkiledi.

Türkiye’nin önde gelen alışveriş sitelerinden biri olan sahibinden.com sitesinde yapılan araştırmaya göre tatilciler bu yaz kalabalık ve eğlencenin yoğun olduğu ortamları tercih etmiyor. Tatilini daha izole ortamlarda geçirmek isteyen tatilcilerin koronavirüs salgınında birincil tercihi ise “doğa” ile buluşmak.

Alışveriş sitesinin verilerine göre tatilcilerin en çok araştırdığı ürünler kamp malzemeleri ve karavanlar olurken, denizden vazgeçemeyenler ise oteller yerine kiralık yazlıkları araştırıyor.

YAZLIK SATIŞI %61 ARTTI

Sitenin verilerine göre koronavirüs döneminde satılan yazlık oranı geçen yıla göre %61 artış gösterdi. Denize yakın lokasyonlarda tercih edilen yazlıkların en çok bulunduğu iller ise Aydın, Tekirdağ ve Mersin oldu.

Koronavirüs kiralık yazlıklara talebi de olumlu olarak etkiledi. Geçen yıla göre %47 artış gösteren yazlık kiralamaları ise en yoğun olarak Muğla Bodrum, İzmir Çeşme, Aydın Kuşadası, Mersin Erdemli ile Edirne Keşan bölgelerinde.

KORONAVİRÜS SALGININDA EVE KAPANMAK İSTEMEYENLERİN TERCİHİ KARAVANLAR

Tatil alışkanlıkları fazlasıyla etkileyen koronavirüs döneminde karavanlar da en çok tercih edilen tatil yöntemlerinden biri oldu. Yine sitenin verilerine göre karavan satışları iki katından daha fazla oranda artış gösterdi.

KAMP MALZEMELERİ DOĞAYA DÖNÜŞÜN HABERCİSİ

Uzun süren karantina döneminden sonra evden çıkanların en çok rağbet ettiği ürünlerin başında ise kamp malzemeleri geliyor. Çadır, kamp sandalyesi, mat, uyku tulumu gibi kamp ekipmanları sitenin arama motorlarında en çok aranan kelimelerin başında.