ManşetYerel

Koronavirüs salgınında son durum! İşte Ege’nin pandemi haritası!

Mart ayından bu yana Türkiye’de etkisini sürdüren Covid-19 salgını, ikinci dalga ile birlikte yükselişini sürdürmeye devam ediyor. Peki Ege'nin koronavirüs tablosunda son durum ne? İşte il il Ege'nin pandemi haritası...

Koronavirüs pandemisinde vaka ve ölüm sayılarını tırmanışını sürdürüyor. Uzmanlar riskin devam ettiğini ve okulların açılmasıyla yeni bir dalgalanma yaşanabileceği görüşünde. Peki Ege’de son durum ne? Birgün gazetesinden Berkay Sağol’un haberine göre Ege’deki illerin Tabip Odası Başkanları, il il pandemi tablosunun son durumunu açıkladı.

Koca’nın yapılan testlerin pozitif çıkma oranına dair verdiği son bilgiler, Covid-19 vaka sayısının nisan ayından beri doğru bildirilmediğini açığa çıkardı.

Ege Bölgesi’ndeki tabip odaları ise, salgının tüm dünyada olduğu gibi Ege Bölgesi’nde de artma eğiliminde olduğunu, riskin devam ettiğini ve okulların açılmasıyla birlikte tekrar bir dalgalanma olabileceğini söyledi. Tabip odalarının başkanları aynı zamanda Covid-19 tedbirlerinin bireylere bırakılmaması ve kamusal önlemlerin hayata geçirilmesi gerektiğini belitti.

İşte Tabipler Odası Başkanlarının illerdeki duruma dair değerlendirmeleri:

MUĞLA

Muğla Tabip Odası Başkanı Dr. Cafer Şahin, polisiye tedbirlerle işin içinden çıkılmaya çalışıldığını belirterek, “Maske takmayanlara ceza keserek, karantinada olanları yurtlara kapatarak bu işin altından kalkılamaz. Bu bireylere bırakılacak bir iş değildir. Resmi kurumlar tabip odalarıyla hâlâ verileri paylaşmıyor. Ulaştığımız en son verilerde Eylül ayının 15’i itibariyle Muğla’da 90 bin civarında test yapıldığını ve bunun yaklaşık 2 bin 500’ünün pozitif çıktığını öğrendik. Oranladığımız zaman pozitiflik oranı yaklaşık yüzde 2,5. Bunun dışında mart ile eylül arasında Muğla’da 25 kişi hayatını kaybetti. 15 Eylül itibariyle ise 700 civarında kişiye Covid-19 teşhisi konuldu, 100 kişi de hastanelerde tedavi görüyor. Yani sadece Muğla’da 600 civarında kişi evinde tedavi görüyor. Teşhis koyulan pozitif hastaları evine gönderirseniz tıbbi tedavisinde eksiklik olur, hastalık bulaşıcılığı artar ve sonuçta ölümler olur. Eve göndermek veya yurtlara kapatmakla hastalık takibi yapamazsınız. Durum Muğla için ciddiyetini koruyor. Sonbahar ayı geldi ve mevsimsel griple beraber daha da kötüye gidecek ve bulaşlar artacak” dedi.

DENİZLİ

Denizli Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Rıza Hakan Erbay da salgının artma eğiliminde olduğunu ifade ederek, “Denizli Devlet Hastanesi’nde de artık PCR testi yapılmaya başlandı ama oradaki verileri tam bilemiyorum. Ancak Pamukkale Üniversitesi’nde yapılan PCR testlerinde yüzde 20 civarında bir pozitiflik olduğunu söyleyebilirim. Günde bin 500 civarında test yapıldığını düşünürsek bu da 250 ila 300 civarındaki pozitif hasta sayısının devam ettiği anlamına geliyor. Mart ayından eylül ayına kadar testlerdeki pozitiflik oranı yüzde 10’du. Yani eylül ayının başından beri hasta sayısının artışının söz konusu olduğunu söyleyebiliriz. Salgın tüm dünyada olduğu gibi dalgalı seyrediyor. Önümüzdeki hafta okulların açılmasıyla beraber ona bağlı tekrar bir dalgalanma yaşanabilir. Oldukça dikkatli olmak lazım, hastalık ciddi. Sağlıkçılar tükenmiş durumda ve ağır şartlarda çalışmaya devam ediyor. Sağlıkçılar kahramanca görevlerini yapmaya devam ediyor. Sağlıkçıların haklarının verilmesini talep ediyoruz” diye konuştu.

BALIKESİR

UŞAK

Uşak Tabip Odası Başkanı Dr. Adnan Memiş ise, Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Uşak’ta da vaka sayılarının her geçen arttığını söyleyerek, “Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi’nin söylediği doğru. Açıklanan vakaları 10 ile çarpmak gerekiyor. Kamuoyuyla yanlış bilgiler paylaşıldığı gibi, tabip odalarıyla da net veriler paylaşılmıyor. Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde pandemi servisi komple dolu. Yoğun bakım ve yataklarda yer kalmadı. Her geçen gün hekim arkadaşlarımızın ölüm haberlerini alıyoruz. Durum iyiye gitmiyor” dedi.

İZMİR

İzmir Tabip Odası Başkanı Dr. Lütfi Çamlı, İzmir’deki vaka artışını şu sözlerle açıkladı: “İzmir’de bir ay öncesine göre yaklaşık yüzde 50’ye varan  bir vaka artışı gerçekleşti. Vaka artışları böyle giderken sağlık çalışanları yoruldu, yatak sayısı yetersiz kaldı. İzmir’de de belli bir doluluk seviyesine ulaşıldı. Buradan ileriye dönül bir projeksiyon yapacak olursak; önümüz kış, kış aylarında bu tür enfeksiyonlar artar. Dolayısıyla önümüzdeki dönemde vaka sayılarında artış görülmesi söz konusu.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu