Gündem

Koronavirüs salgınında ölü sayısı yükselmeye devam ediyor! Son sayı 722’ye ulaştı

Çin'in Vuhan kentinde başlayan koronavirüs salgını gün geçtikçe yayılmaya devam ediyor. Alınan son verilere göre Çin'de koronavirüsten ölenlerin sayısı 722'ye ulaştı. 722 kişinin içinde hayatını kaybedenlerden birinin ise Çinli değil ABD'li olduğu öğrenildi. İşte detaylar...

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve 25 ülkeye yayılan koronavirüs gün geçtikçe yayılmaya devam ediyor. Ölenlerin sayısı günden güne artarken son alınan bilgilere göre virüsten hayatını kaybedenlerin sayısı 722’ye ulaşmış durumda. Koronavirüsün çıkış nedeni hala tam olarak kesinlik kazanmamışken yapılan incelemelere göre Vuhan kentinde satılan vahşi balık pazarından kaynaklandığı tahmin ediliyor.

DETAY VERİLMEDİ
Virüsün şimdiye kadar neredeyse 35 bin kişiye bulaştığını belirken Pekin’deki ABD Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, 60 yaşındaki bir Amerikan vatandaşının Vuhan’daki Jinyintan Hastanesi’nde öldüğü kaydedildi, detay verilmedi.

Böylece, ilk kez Çinli olmayan bir kişi hayatını kaybetmiş oldu. Bu duyurunun ardından Japonya Dışişleri Bakanlığı’ndan da bir açıklama geldi ve 60’larındaki bir Japon’un Vuhan’da öldüğü duyuruldu.

“VİRÜS KAYNAKLI ZATÜRE”
Ancak açıklamada bu kişinin kesin ölüm nedeninin teşhis edilemediği, Çinli yetkililerin ölüm nedenini “virüs kaynaklı zatüre” olarak açıkladıkları kaydedildi. Yeni tip koronavirüsün bulaştığı hastalar da zatüre belirtileri gösteriyor.

Öte yandan Vuhan kentinde koronavirüs nedeniyle inşa edilen ikinci hastane de tamamlandı. 1.500 hasta kapasiteli Leishenshan Hastanesi’nin inşası iki hafta sürdü.
Çin’e bağlı yarı özerk Hong Kong bölgesinde de yeni karantina uygulamaları getirildi. Bu bağlamda, Çin’den bölgeye gelenlerin 14 gün boyunca dışarı çıkmamaları istendi, karara uymayanlara para ve hapis cezası uygulanacağı açıklandı.

TEDBİRLER ALINDI
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Cuma günü, yeni tip koronavirüse (2019-nCoV) karşı alınan yeni tedbirleri açıklarken, “Çin’den her türlü canlı-cansız hayvan, hayvansal ürünler ve yan ürünlerinin ithalatının geçici bir süreyle durdurulduğunu” açıkladı.
Bakan Koca, Çin’den tahliye edilen ve Zekai Tahir Burak Hastanesi’nde takip edilen 61 kişiden alınan ikinci numunelerde de koronavirüse rastlanmadığını da söyledi.
Gelecek hafta Bilim Kurulu’nun toplanacağına işaret eden Bakan, özellikle sağlık ekibi ve mürettebatın gözlem süresiyle ilgili bir değerlendirmede bulunulacağını belirtti.

“ŞÜPHELİ YOLCUYA RASTLANMADI”
Türkiye’deki 17 uluslararası havalimanında yurt dışından gelen yolcuların termal kamera ile taramadan geçirildiklerini açıklayan Bakan, şöyle konuştu:
“Çin uçuşlarını geçici olarak durdurduktan sonra bilim kurulumuzun kararıyla tüm uluslararası havalimanlarında yurt dışından gelen yolcuları termal kamera ile kontrol ediyoruz, iki gün önce başlandı. Şu an 17 havalimanımızda yürüttüğümüz taramalarda herhangi şüpheli yolcuya rastlanmadığını söylemek istiyorum.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu