Gündem

Koronavirüs sadece yaşlıları değil orta yaşlıları da etkiliyor!

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüsü tüm dünyaya hızla yayılırken Çin'de yapılan ve Lancet Enfeksiyon Hastalıkları isimli tıp dergisinde bir koronavirüsü araştırması yayınlandı. Yapılan araştırmaya göre orta yaşlılarda yaşanan vaka ve ölüm sayısında artış gözlendi. 

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüsü tüm dünyaya hızla yayılmaya devam ediyor. Tüm dünyada tehdit haline gelen koronavirüsü salgını hakkında yeni bir araştırm ortaya atıldı.

YAŞ ÖLÜMLERDE CİDDİ BİR FAKTÖR
Koronavirüsüne bağlı ölüm ve hastanede tedavi süreçleriyle ilgili yapılan araştırmada, yaşın ölümlerde çok ciddi bir faktör olduğu tespit edildi. Çin’de tedavi altına alınan hastaların ölüm oranlarını yaş gruplarıyla kategori altına alan araştırmada, 10 yaşın altındaki hastaların ölüm oranı yüzde 0.0016’yken bu oran 80 yaş ve üstünde yüzde 7.8’e kadar çıktı.

Araştırmada 10-19 yaş aralığındaki hastaların tedavi altına alınma oranına da bakıldı. 10-19 yaş aralığındaki hastaların hastanede tedavi olacak hale gelme oranı yüzde 0.04’ken bu oran 80 ve üstü yaş kategorisinde yüzde 18’e çıkıyor.

ORTA YAŞ GRUBUNDA ARTIŞ
Özellikle orta yaş grubunda da dramatik bir artış olduğu aktarılırken, 40’lı yaşlardaki hastaların yüzde 4’ünün hastanede bakıma ihtiyaç duyduğu ve 50’li yaşlardaki hastaların da yüzde 8’inin yatarak tedavi görmesine ihtiyacı olduğu aktarıldı.

“ÖLÜMLÜ VAKA”
Araştırmayı Lancet Enfeksiyon Hastalıkları isimli tıp dergisi yayınlarken, araştırmada laboratuvarlar tarafından doğrulanan ve klinik olarak tanı konan 70.117 hastadan elde edilen veriler kullanıldığı belirtildi. Araştırmada Wuhan’dan tedavi altına alınan hastalardan da veriler olduğu belirtildi.

Araştırmayı yürüten profesör Azra Ghani, “Ortaya çıkan sonuçlar, bütün ülkeleri ilgilendiriyor. Ülkeler Covid-19 politikalarını düzenlemek isterlerse bunları kullanabilirler. Verilerimiz 50 yaş ve üzerindeki hastaların hastanede tedaviye alınma oranının 50 yaşın altındaki hastalara göre daha yüksek olduğunu aktardı. Bu vakaların büyük çoğu da ölümlü vaka” dedi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Kapalı