GenelGündemSağlık

Koronavirüs omurga sağlığını da bozuyor!

Prof. Dr. İbrahim Akel uyardı! Koronavirüs pandemisi sırasında omurga sağlığınıza dikkat etmelisiniz!

İZMİR Kent Hastanesi’nde görevli Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. İbrahim Akel, modern çalışma hayatı ve yaşam şartlarıyla başlayan ve koronavirüs ile iyice yaygınlaşan hareketsiz yaşamın insan sağlığına olumsuz etkilerinin altını çizdi. Akel, koronavirüs ile gelen kısıtlamaların hareketliliği iyice azalttığını ve buna bağlı omurga rahatsızlıklarının arttığını söyledi.

2019 yılının son döneminden beri bütün dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle insanlar evde daha çok vakit geçiriyorlar. Kısıtlamalar ve yasaklar nedeniyle sosyal hayatın azaldığı ve ekranlara daha çok bağlandığımızı belirten Akel; “Omurga bütün vücut ağırlığını orta hatta taşıyan bir taşıyıcı sistem. Bu orta kısımdan sağa, sola, öne arkaya olacak her türlü ekstra sapma omurganın normal yük taşıma kapasitesini aşıyor. Bir cep telefonu veya tablete bakarken uzun süre başımızı öne doğru eğmemiz, başımızı 40 derecelik bir açıyla saptırmamız, kendi kafa ağırlığımızın 4-5 katı miktarda bir yükü omurgamıza bindirmektedir. Buna alışık olmayan omurga arasındaki disklerde deformasyon, daha ileriki aşamalarda ise fıtıklar karşımıza çıkıyor” dedi.

OMURGA SORUNLARI KRONİKLEŞMEYE BAŞLADI

 

Son yıllarda teknoloji ve yaşam şartlarıyla zaten insanların hareketsizleştiğini belirten Akel; “Bulaşı engellemek ve salgınla baş edebilmek amacıyla insanlara evlerinde kalmalarını söyledik. Bunu hala söylüyoruz ve muhtemelen bir süre daha sosyalleşmeme sürecini uzun tutacağız. Bu hareketsizlik özellikle omurgada, belde, sırtta ağrıyla, daha fazla hareket kısıtlılığıyla karşımıza çıktı. Hastalar bir süre hastanelere de gelemediler ve bazı kas iskelet problemleri de kronikleşmeye başladı. Şimdi şimdi, uzun süredir şikayetçi olup gelemeyen ve boyun sırt, bel problemleri olan hastalarla karşı karşıyayız. Cep telefonu ve tableti başımızı eğik kullanmaktansa, bu tür aktiviteleri çalışma masası üzerinde başımızı karşıya bakar pozisyondayken izleyebileceğimiz ayaklıklar, aparatlar kullanılabilir” diye konuştu.

HAREKETLİLİK ÖNEMLİ

Omurga sağlığını koruman için hareketliliğin arttırılması gerektiğini vurgulayan Akel; “Açık alanlarda yapılan spor, kapalı alanda yapılana göre çok daha olumlu yönde vücudu etkiliyor. Hiç hareketsiz olmaktansa, evde kalma süresi uzun olan kişilerin ev içerisinde hareketliliklerini arttırmaları oldukça önemli. Koridor yürüyüşü, apartman bahçesi yürüyüşü hareketliliği arttıracaktır. Omurga sağlığı için hareketliliğin ötesinde duruş bozukluklarını engellemek, dik durmaya alışmak, bunun için kendimizi motive etmek önemli. Öte yandan dik duruşu sağlayan yeleklerle ilgili hastalarımız sıkça talepte bulunuyor ancak onlar tembel işi. Omurgayı dik tutmak için bir kas çabası gerekiyor biz de zaten bunu istiyoruz. Korse veya duruş destek yelekleri sadece omurganın hastalıklarına bağlı durumlarda omurgayı korumak için kullanılabilir” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu