Gündem

Koronavirüs mutasyona mı uğradı? Uzmanlardan flaş açıklama!

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüsü salgını tüm dünyaya hızla yayılırken ABD'li uzmanlardan kafa karıştırıcı bir açıklama geldi. Uzmanlar koronavirüsün nasıl mutasyona uğradığı ve nasıl yayıldığını "yeni nesil dizileme" ile araştırırken mutasyona uğrayan yeni tip koronavirüsün ''zayıflıyor olabileceğine'' dikkati çekti.

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve 200’den fazla ülkeye kısa sürede yayılan koronavirüsü salgını tüm dünyada binlerce kişinin hayatını kaybetmesine sebep oldu. Arizona State Üniversitesi Biodesign Enstitüsünden Dr. Efren Lim ve ekibi, koronavirüs ile ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Koronavirüs mutasyona mı uğradı? İşte detaylar…

“YENİ NESİL DİZİLEME”
Arizona State Üniversitesi Biodesign Enstitüsünden Dr. Efren Lim ve ekibi, ”Journal of Virology” dergisinde koronavirüs hakkında yeni bir çalışma yayımladı.

Uzmanlar çalışmada, koronavirüsün nasıl yayıldığı, adapte olduğu ve mutasyona uğradığına ilişkin genetik kodunu hızlı okumak için ”yeni nesil dizileme” adı verilen yeni bir teknoloji kullandı.

Arizona’daki koronavirüs hastalarının burnundan alınan 382 numunenin incelendiği belirtilen çalışmada, virüsün genomunun önemli bir parçasının eksik ve genetik alfabedeki 81 harfin ”tamamen” yok olduğunun fark edildiği kaydedildi.

MUTASYONA UĞRAYAN KORONAVİRÜS
Dr. Lim, ”Bu mutasyonun ilginç olmasının nedeni, 2003 yılında ortaya çıkan SARS salgınında da virüsün genomunun büyük bir kısmının silinmesi.” değerlendirmesinde bulundu.

SARS salgınının ortasında ve geç evrelerinde mutasyona uğrayan virüsün gücünü kaybettiğini vurguladı. Bu durumun mutasyona uğrayan yeni tip koronavirüste de rastlandığını fark ettiklerini kaydetti.

Bu nedenle mutasyona uğrayan yeni tip koronavirüsün ”zayıflıyor olabileceğine” dikkati çeken uzmanlar, virüsün zayıflayıp zayıflamadığını söylemek içinse çok erken olduğunun altını çizdi.