Gündem

Koronavirüs kuralları geri mi geliyor? Eylülün ikinci yarısından itibaren…

Türkiye'de koronavirüsle mücadele devam ederken son günlerde vaka sayılarında artış yaşandı. Bayram ve yaz tatili nedeniyle artan koronavirüs vakalarının önüne geçmek için yeni kuralların gelmesi bekleniyor. Bu doğrultuda nisanda alınan önlemlerin benzerleri eylülün ikinci yarısından itibaren yeniden uygulanabilir. 

Türkiye’de koronavirüsle mücadele devam ederken son günlerde güncel vaka tabosundaki olumsuz gidişat endişelendiriyor. Bayramda tatil beldelerinde oluşan kalabalık ve yaz tatili nedeniyle artan koronavirüs vakalarının önüne geçmek için yeni kuralların gelmesi bekleniyor. Bu doğrultuda nisanda alınan önlemlerin benzerleri eylülün ikinci yarısından itibaren yeniden uygulanabilir.

Corona virüs vaka sayılarının binin üzerine çıkmasıyla salgınla mücadele çalışmaları, yeni planlamalarla devam ediyor. Çalışmalar öncelikle Sağlık ve İçişleri Bakanlıkları üzerinden sürdürülürken, Cumhurbaşkanlığı da sürece koordinasyon açısından dahil oluyor.

EYLÜLÜN İKİNCİ YARISINDAN İTİBAREN

Buna göre ilgili bakanlıklar, geçen nisan ayında aldığı bir dizi önlemin benzerlerini, eylülün ikinci yarısından itibaren uygulamaya koyacak. Sağlık Bakanlığı, yeni strateji belirleyecek. Ankara’daki planlamanın benzeri, ülke geneline yayılacak. Yoğun bakımların ayrılması, koronavirüs hastanelerinin listesinin yayınlanması, personel görevlendirmesi planlamaları duyurulacak. İçişleri Bakanlığı’nın denetimleri de artarak devam edecek. Sahil bölgelerindeki tesislerde, lokantalar ve AVM’lerde denetimler sıklaştırılacak.

YENİ KURALLAR GELEBİLİR

Yetkililer, ”Kamusal presin arttığına şahit olacağız. Eylül 15’e kadar kontrollerle vatandaşın duyarlılığı arttırılmaya çalışacak. Ancak 15 Eylül’den sonra yeni kurallar gündeme gelebilir. Çünkü, herkes, işine ve okuluna dönmüş olacağı için, uyarıları daha ciddiye alacak. Toplum psikolojik açıdan o zaman hazır olacak” diyor. (Hürriyet)

ŞEFFAF PANEL UYGULAMASI

Ankara Büyükşehir Belediyesi, kentte halkın yoğun olarak kullandığı toplu taşıma araçlarında hijyen önlemlerini arttırarak, taksiler için bir yenisini daha ekledi. Bu kapsamda hem taksi sürücüleri hem de vatandaşın virüsten korunması amacıyla taksilerde şeffaf panel uygulaması başlatıldı. Bu hizmetten yararlanmak isteyen taksiciler, ‘https://forms.ankara.bel.tr/taksi-covid’ adresi üzerinden form dolduracak. Sürücü ile müşteri arasında doğrudan teması önleyecek şeffaf panel uygulamasına geçen taksilere, ‘Bu araç koronavirüse karşı korunaklıdır’ yazılı yapıştırmalar yerleştirilecek.