Gündem

Koronavirüs Karantina Süresi Değişti mi! Karantinada Test Olanlar…

Koronavirüs vaka sayıları Sağlık Bakanlığı tarafından her gün yayınlanmaya devam ediyor. Koronavirüs ‘e yakalanan vatandaşlar 14 gün evlerinde karantina da kalıyor. Ülkemizde karantina şartları nelerdir? Karantina süresi neye göre değişir? Vatandaşın merak ettiği karantina şartlarına ilişkin soruları sağlık bakanlığı yanıtladı.

Karantina Süresi Ne Zaman Doluyor?

Yakın temaslılar 14 gün boyunca karantinada kalır. Karantina dönemi süresince herhangi bir semptom gelişmeyen kişilerin karantinası, PCR yapılmaksızın, 14. günün sonunda biter. Ancak bu kişiler toplumda uyulması gereken tedbirlere devam ederler.
Ayrıca yakın temaslı olan ve izlem süresince semptom gelişmeyen kişilerde, 10. gün yapılan PCR testi sonucuna göre  10. günün sonunda 11. günden itibaren karantina sonlandırılır. PCR testi, ancak kapasitenin uygun olduğu durumlarda, yapılabilir. Yakın temaslılarda karantina hiçbir şekilde 10 günden önce sonlandırılamaz.
Korona testi sonucunuz pozitif ise,
Eğer semptomunuz yoksa veya hastalığınız hafif ise (evde tedavi aldıysanız veya hastanede 24 saatten kısa süre yattıysanız) test verdikten sonra izolasyon süreciniz başlar ve  14 gün süre ile izolasyonda kalırsınız.
Eğer hastanede yatarak tedavi olduysanız (hastanede 24 saatten uzun süre yatmanız gerektiyse) test verdikten sonra izolasyon süreciniz başlar ve 14 gün süre ile izolasyonda kalırsınız.
Eğer yoğun bakımda yatarak tedavi olduysanız veya bağışıklık sisteminizi baskılayan ek bir hastalığınız varsa test verdikten sonra izolasyon süreciniz başlar ve 20 gün süre ile izolasyonda kalırsınız.
Varyant Suşlar ile ilgili olarak; DSÖ tarafından endişe verici varyant olarak tanımlanan Güney Afrika, Brezilya varyantları veya Sağlık Bakanlığı tarafından tehdit edici varyant olarak tanımlanmış olan varyantların saptanması durumunda izolasyon süresi 14 gündür; 14. günden itibaren yapılan PCR test sonucunun negatif olması durumunda izolasyon sonlandırılır. PCR testinin pozitif bulunması halinde izolasyon süresi 20 güne uzatılır. Yirmi günün sonunda izolasyon PCR testi yapılmaksızın sonlandırılır.

Karantina Süreci Bittikten Sonra Bulaş Riski Nedir?