Sağlık

Koronavirüs insan cildinde ne kadar kalabiliyor? İşte cevabı!

Koronavirüs (Covid-19) tüm dünyada yayılmasından beri herkesin merak ettiği “koronavirüs insan cildinde ne kadar kalabiliyor?” sorusunun cevabı verildi. Japonya’da yapılan yeni bir araştırma, koronavirüsün (Covid-19) insan derisinde 9 saate kadar kalabileceğini ortaya çıkardı.

Modern çağın en büyük salgını olan Koronavirüs (Covid-19) virüsünün insan cildinde ne kadar kalabildiği sorusu cevaplandı. Japonya’daki Kyoto Prefectural Üniversitesi Tıp fakültesi, koronavirüsün ciltte hayatta kalma süresine ilişkin bir araştırma gerçekleştirdi.
Sputniknews’in haberine göre; bilim insanları araştırma için 24 saat önce adli otopsi örneklerinden insan derisi alarak, ayrı ayrı koronavirüs ve halk arasında grip olarak bilinen influenza A virüsüne maruz bıraktı.

GRİP 2 SAAT KORONAVİRÜS 9 SAAT

Klinik Bulaşıcı Hastalıklar (Clinical Infectious Diseases) dergisinde yayımlanan çalışmanın sonucuna göre, koronavirüsün ciltte hayatta kalma süresinin influenza A virüsüne kıyasla 4 kattan daha fazla olduğu tespit edildi. İnfluenza A virüsünün deride 2 saat kalırken koronavirüste ise bu sürenin 9 saate kadar çıktığı belirtildi.

Araştırmacılar, üsteki fotoğrafı da paylaşarak, “Bu sonuçlar, koronavirüsün insan derisi üzerinde influenza A virüsüne kıyasla belirgin ölçüde daha yüksek bir stabiliteye sahip olduğunu göstermektedir” notu düştü.

“ÜST SOLUNUM YOLLARINDA 11 SAAT KALIYOR”

Araştırmada ayrıca, üst solunum yolu örneklerinden alınan mukusla karıştırıldığında, influenza A’nın 1.69 saat kalıcı olurken, koronavirüsün ise yaklaşık 11 saat yaşadığı belirlendi.

DEZENFEKTAN 15 SANİYEDE TEMİZLİYOR

Öte yandan, her iki virüsün de yüzde 80 alkol içeren el dezenfektanı ile 15 saniye içinde tamamen etkisiz hale getirildiği ifade edildi. Bulguların koronavirüsün yayılmasının önlenmesi için el hijyeninin önemini bir kez daha ortaya çıkardığı vurgulanan araştırmada “Bu nedenle, bu çalışma, pandeminin ikinci veya üçüncü dalgalarının ortaya çıkmasını önlemek için daha iyi kontrol stratejilerinin geliştirilmesine dikkat çekiyor” ifadelerine yer verildi.

EN AZ 20 SANİYE SABUN VE SUYLA EL YIKAMA

Bilim insanları, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin virüsten korunmak için yüzde 60 ila yüzde 95 alkol içeren el losyonlarının kullanılmasını veya ellerin en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla iyice yıkanmasını önerdiğini hatırlattı.