GenelGündem

Koronavirüs ile savaşta hangi maskeler kullanılmalı?

Binlerce insanın hayatını kaybettiği koronavirüs salgınında en önemli korunma yöntemlerinden biri olan maskeler hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?

Çin’in Vuhan kentinde başlayan ve tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını ile mücadele devam ediyor.

Hijyen kurallarının ve sosyal hayat içerisindeki önlemlerin hayati önem taşıdığı koronavirüs salgını ile mücadelede en önemli araçlardan biri de maske kullanımı. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalarda hangi tür maskelerin koronavirüs salgınından koruduğu, hangi maskelerin etkili olduğu ortaya konuldu.

Uzmanlar koronavirüs salgınına yakalanmamak için “hangi tür maskeyi kullanmalıyız” sorusunda farklı fikirler geliştiriyor. Fakat uzmanların ortaklaştığı konulardan biri “hangi tür maske kullanmamalıyız” sorusu.

NEDEN MASKE KULLANMALIYIZ

Koronavirüs pandemisi başladığından beri uzmanların en çok üzerinde durdukları konu maske kullanımı. Pek çok insan da neden maske kullanmalıyız sorusuna cevap arıyor. Uzmanların bu konudaki açıklaması, hastalığı taşıyan insanların büyük kısmının semptomları göstermediği ve bu nedenle sosyal hayat içinde virüsü yayabildikleri. Bu nedenle sosyal hayat içerisinde her bireyin kişisel güvenliği ve toplumsal güvenlik için maske takması gerekiyor.

HER MASKE İŞE YARIYOR MU

Koronavirüs salgını sırasında pek çok maske türü kullanıma çıktı. Bu maskelerden bazıları gerçekten etkili olurken bazı maskeler ise placebo etkisinden öteye geçemiyor. Uzmanlar, özellikle hastanelerde çalışan ve koronavirüs vakalarıyla doğrudan temas eden sağlık çalışanlarının N95 tipi solunum maskesi kullanması gerektiğini vurguluyor. Hava damlacıklarını izole eden ve havayı filtre eden bu maskelerin yanısıra koruyucu siperlik ve giysilerin de kullanımının zorunlu olduğu belirtiliyor.

KUMAŞ MASKELER KORONAVİRÜS İLE MÜCADELEDE DAHA ETKİLİ

Manuel bir pompadan basınç darbesi ile öksürme ve hapşırma eylemi simülasyon haline getirilerek yapılan yeni deneyde koronavirüs salgını sırasında kullanılan maskeler test edildi. Yapılan yeni incelemelerde, kumaş maskelerin Covid- 19 riskini azaltmada daha fazla etkili olduğu görülüyor.

Salgınının yayılmaya başladığı günden bu yana en çok tercih edilen maske türü olan valfli maskeler ise virüsün yayılmasını engellemiyor. bilim adamları “ekshalasyon portu” olan maskelerin, filtrelenmeden önce hava valfinden çok sayıdan damlacık çıktığını keşfettiler. Bu nedenle koronavirüs hastası olan biri bu maskeyi kullandığında hava damlacıkları izole edilmeden dışarı atılıyor.

SİPERLİK KORONAVİRÜS İÇİN YAN KORUYUCU

Uzmanlar ayrıca şeffaf siperliklerin de tek başına etkili olmadığını öne sürdü. Öksürük gibi ani etkilerde koruyucu olarak etki gösterebilen siperlikler de hava damlacıklarını tamamen durdurmuyor. Uzmanlar bu nedenle siperliklerin maske ile birlikte kullanılması gerektiğini söylüyor.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu