Sağlık

“Koronavirüs ile mücadele için yeni önlemler alınmalı!”

İstanbul Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yağız Üresin Koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele için yeni önlemlerin alınması gerekiğini aktararak, “Sokağa çıkma yasağı dışında diğer önlemler alınmalı” dedi.

Koronavirüs (Covid-19) yayılmaya devam ederken İstanbul Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yağız Üresin salgınla ilgili yeni tedbirlerin alınması gerektiğini söyledi.

“Ben ne aşırı iyimserim ne de aşırı kötümserim” diyen Orfo. Dr. Üresin, “İyimser olduğum nokta şu: Orta şiddetli kontrol olursa… Maske kullanmak, mesafe vs… Yapılabilir önlemlerle bu salgın azalır. Karşılaştığımız şey kontrolsüzlüğün sonucu. Virüs bir şey yapmıyor. Aynı önlemleri alsak yine 15-20 gün içinde kontrol olur. Sokağa çıkma yasağı dışında diğer önlemler alınmalı” ifadelerini kullandı. Sözcü gazetesi yazarı Aytunç Erkin’e konuşan Üresin, “İlkbaharda standart tedbirler alınınca virüsün yayılması engellendi. Maske, hijyen, mesafe… Sokağa yansıyınca olumlu sonuçlar alındı” dedi.

“KOMÜNİST OLMAK GEREKİYOR”

Üresin, “Mesele aşıyı ve ilacı bulmak değil bulduktan sonra uygun fiyatla halka ulaştırmak mesele. Aşının ne kadar yaygınlaştırılacağını konuşuyorum. Türkiye’de 13 aşı çalışma olması iyi mi? Değil. Serbest piyasa, kapitalizm bu! Seçip, birisinin üzerinde çalışmak lazım. İlaç için de böyle. Oxford’dan bir hoca ‘Keşke başından bir ilaç seçseydik ve yoğunlaşsaydık’ dedi. Komünist olmak gerekiyor o zaman. Kapitalizm ise sadece kazanmak gerekiyor.” düşüncesini dile getirdi.