Gündem

Koronavirüs ile ilgili korkutan araştırma! Mutasyona mı uğradı?

Krallık’tan koronavirüs ile ilgili yapılan araştırmada ikinci koronavirüs salgınının ikinci dalgasının daha tehlikeli olduğu belirtilirken değişime uğrayan koronavirüsün daha bulaşıcı olduğu belirtildi.

Birleşik Krallık’ın önde gelen bilim kuruluşlarından olan SAGE’nin yaptığı bir koronavirüs araştırmasına göre 42 milyondan fazla insana bulaşan koronavirüs salgınının ikinci dalgasının daha tehlikeli olduğu bildirildi.

MUTASYONA UĞRADI

Yeni ve Yayılan Solunum Yolu Virüs Tehditleri Danışma Grubu (NERVTAG) tarafından hazırlanan araştırmada corona virüsünün mutasyona uğradığı ve hastaları birinci dalgadan çok daha çabuk bir şekilde öldürdüğü belirtildi.

Değişime uğrayan corona virüsünün daha bulaşıcı olduğunu belirten uzmanlar, İngiliz hükümetinin verilerini SAGE ile birlikte inceledikten sonra bu mutasyonun Covid-19’un yayılmasını hızlandırmış olabileceğini belirtti. Makalede, “Birleşik Krallık’ta uzmanlar şimdi mutasyona uğrayan örnekleri inceliyorlar fakat bunların ne sonuçlar doğuracağına dair net bir inceleme yapılmadı” ifadesi kullanıldı.

İLK DALGAYA GÖRE DHA ÖLÜMCÜL

Covid-19 Klinik Bilgi Ağı tarafından paylaşılan verilere göre Birleşik Krallık’ta corona virüsü hastaları ilk dalgaya göre daha hızlı ölüyor. 1 Ağustos’tan önce hastalığa yakalananların öksürük ve yüksek ateş gibi belirtilerden ortalama 13 gün sonra öldüğü görülürken, 1 Ağustos’tan sonraki hastalarda bu oranın yarı yarıya düştüğü belirtildi. O dönemden beri erkekler ortalama 7.5 günde yaşamını yitirirken kadınlar da 6 günde ölüyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu