GündemSağlık

Koronavirüs için yeni alarm: Yaz aylarına dikkat edin!

Koronavirüs vakaları için yeniden alarm veriliyor. TÜSAD İnfeksiyon Çalışma Grubu Başkanı Doç. Dr. Berna Kömürcüoğlu, önlemler giderek gevşetildiği için yaz aylarında virüsün yenide artabileceğini açıkladı.

Kömürcüoğlu, önlemlerin ve yasakların kaldırılmasının ardından pandemide gelinen mevcut durumu şöyle özetledi:

“Maske zorunluluğunun kaldırılması, yaz aylarında havaların ısınması ve turizm hareketliliğinin artmasıyla haziran başı itibarıyla Almanya, İtalya, Yunanistan başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde tekrar vaka artışları bildirilmeye başladı.”

“İsrail’de Nisan ayından bu yana en yüksek vaka oranlarının izlendiği bildirildi. Bu artış ‘yaz dalgası’ olarak adlandırılıyor. Ülkemizde halen ciddi bir vaka artışı bildirilmedi, ancak günlük test sayımız çok düşük, tarama yapmıyoruz, salgın bitti algısı nedeniyle önlemler sıfıra inmiş durumda.”

“Yaz dalgasında etkin varyant Omicron BAE.4, diğer varyantlara göre daha fazla akciğer tutulumuna neden olması, ayrıca antikordan kaçması ve mevcut aşıların bu varyanttaki etkinliğinin düşük olması nedeniyle geçiren kişilerde tekrar enfeksiyon oluşturabiliyor. Bu nedenle de hızla yayılmaya devam ediyor.”

HATIRLATMA DOZLARINI YAPTIRIN

“Maalesef salgın hafifledi ama tam olarak bitmedi, sonbahar itibarıyla tekrar ciddi vaka artışları yaşayabiliriz. Özellikle yaşlılar ve ek hastalığı olanlar COVID-19 açısından halen riskli gruptalar ve mortalite riski taşıyor. Aşıların etkinlikleri de geçen zamanla azalmaya başladı, hatırlatıcı dozların yaşlı ve riskli gruba mutlaka yapılması gerekiyor. Kapalı alanlarda ve çarşı ve pazar yeri gibi kalabalık açık alanlarda koruyucu maske kullanılmasını ve üst solunum yolu belirtileri gösteren kişilerin mutlaka test yaptırmasını öneriyoruz.”