Gündem

Koronavirüs hakkında yeni iddia! Pangolinlerden mi bulaştı?

Çin'de şimdiye kadar 31 bin kişiye bulaştığı belirlenen koronavirüs hakkında yeni bir iddia ortaya atıldı. Araştırmacılar koronavirüse ilişkin yapılan araştırmalar sonucu pullarla kaplı tek memeli olan pangolinlerin potansiyel koronavirüs taşıyıcısı (ara konak) olabileceğini duyurdu. Peki pangolin nedir? İşte detaylar...

Çin’deortaya çıkan koronavirüs 31 bin kişiye bulaşmıştı. Araştırmacılar koronavirüsün çıkış sebebini araştırırken bir iddia ortaya atıldı. Güney Çin Tarım Üniversitesi’nden bilim insanları, ölümcül salgına pangolinlerin (pullu karıncayiyen) sebep vermiş olabileceğini belirtti.

Araştırmacılar, Çin’in resmi haber ajansı Xinhua, bilim insanlarının, pangolinler üzerinde bulunan virüslerin genom dizilerinin koronavirüs hastalarındakilerle yüzde 99 aynı olduğunu keşfettiklerini bildirdi.

KAÇAK AV PAZARINDA ÖLDÜRÜLÜYOR
Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) pangolinleri dünya üzerinde yasadışı yollarla ticareti en çok yapılan hayvan olarak tanımlıyor. Son on sene içerisinde bir milyonun üzerinde hayvanın kaçak av pazarında öldürüldüğü düşünülüyor.
Halk arasında görünüşlerinden dolayı ‘canlı çam kozalakları’ olarak da adlandırılan pangolinlerin pulları Çin ve Vietnam’da geleneksel tıp için kullanıldığı, etinin ise karaborsada satıldığı biliniyor.

700 DOLARA ALICI BULDU
2017’de Çin’de 1 kilo pangolin pulunun karaborsada 5 bin yuan yani 700 dolara alıcı bulduğu belirtilmişti.
300 cm uzunluğundaki dilini karınca gibi hayvanların yuvalarına sokarak termit, karınca, pupa ve larva ile beslenen pangolinlerin Asya’da yaşayan dört, Afrika’da yaşan dört olmak üzere toplam sekiz türü bulunuyor.

Etiketler

İlgili Makaleler