Sağlık

Koronavirüs hakkında korkutan açıklama!

Yeni tip Koronavirüs ile ilgili konuşan Prof. Dr. Bingür Sönmez korkutucu açıklamalarda bulundu.

Çin’in Wuhan kentinde başlayıp kısa sürede bütün dünyayı etkisi altına alan yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınına dair tartışmalar devam ediyor.  Milyonlarca insanın ölümüne sebep olan salgın hakkında yapılan açıklama ve uyarılara da her gün bir yenisi ekleniyor.

Virüsün vücut üzerindeki etkileri tıp dünyası tarafından tartışılmaya devam ederken Prof. Dr. Bingür Sönmez de hastalığın kalp sağlığı üzerindeki etkilerini gündeme taşıdı. “Özellikle kalp hastaları ekstra tedbir almalı. Kendilerini izole etmeli” diyen Prof. Dr. Sönmez, akciğer üzerindeki etkilerini yanı sıra virüsün ani kalp durmalarına da yol açabileceğinin altını çizdi.

CİDDİ RİTİM BOZUKLUKLARI VE KARDİYOJENİK ŞOK GÖRÜLEBİLİR

Yaptığı açıklamalarda Koronavirüsün solunum yetmezliği ile birlikte yaşamı ciddi anlamda tehdit ettiğini belirten Prof. Dr. Sönmez, geliştirilen tedavi yöntemleriyle birlikte virüsün hayatta kalma süresinin de uzadığının altını çizdi. Bu süreç içerisinde başta kalp olmak üzere pek çok organda kalıcı etkilerin görülebileceğinin de altını çizen Prof. Dr. Sönmez, “Coronanın neden olduğu akciğer tutulumunun yanı sıra bazı hastalarda, kalp kası iltihabı sonucunda ciddi ritim bozukluklarından kardiyojenik şoka kadar giden kalp yetmezliklerine yol açabiliyor. Aynı zamanda böbrek yetmezliği, mide bağırsak problemleri, beyin kanaması gibi ağır tablolara da neden olabiliyor.” dedi.

KALP İÇİ ENFEKSİYON VE KALP YETMEZLİĞİ RİSKİ VAR

Kalp sağlığını da ciddi anlamda tehdit eden hastalığın kardiyolojik olarak iki sınıfta değerlendirilebileceğini belirten Prof. Dr. Sönmez, “İlk grup hastada virüs kalp kası enflamasyonu oluşturarak kalp yetmezliğine sebep olmaktadır. İkinci grupta da hastalığa bağlı olarak vücuttaki iltihabi durumun artması nedeniyle, kalp içi enfeksiyon oluşmaktadır. Bu nedenle virüs şikayetiyle hastaneye başvuran tüm hastalarda, kanda ‘troponin’ enzimiyle birlikte ekokardiyografi değerlendirilmesi çok önemlidir. Böylece zaman geçmeden kalp problemlerinin tedavisi başlamış olur” ifadeleriyle bu riskin doğuracağı sonuçların minimuma indirilebileceğini belirtti.