GenelGündem

Koronavirüs erkeklerin korkulu rüyası mı?

Koronavirüs hakkında yapılan araştırmalarda erkekler için korkutucu haber! Sperm sayısında düşüklüğe ve kısırlığa yol açıyor!

Amerika, Çin, İtalya ve Malezya’da yapılan araştırmalar koronavirüs vakası görülen erkeklerin sperm sayısında düşüşe ve kısırlığa yol açıyor.

Üroloji uzmanı Prof. Dr. Abdullah Gerik, yaptığı açıklamada dünyanın çeşitli yerlerinde yapılan araştırmaların koronavirüs vakalarının erkekler üzerinde kısırlık ve sperm sayısında düşme gibi etkileri olduğunu söyledi. Amerika, Çin, İtalya ve Malezya’da yapılan araştırmaları ve yayınlanan makaleleri sürekli takip eden Gerik, testisleri alınarak incelenen 12 koronavirüs vakası hakkında; “Spermleri taşıyan kanallarda çamurlaşmalar, tıkanmalar olduğu, hücrelerde şişmeler ve hücre bozulması dediğimiz stoplazma kitlesinde bir azalma olduğundan bahsediliyor. Dolaysıyla bunların hepsi kısırlığa sebep olacak faktörler” dedi.

SPERM KALİTESİ BOZULUYOR

Koronavirüs vakalarında ölen 12 erkek üzerinde yapılan araştırmalar hakkında bilgi veren Gedik; “Yaptığım birkaç yayın taramasında gördüğüm çok ilginç çalışmalar oldu. Mayıs ve haziran ayı içerisinde 4-5 tane yayınlanmış çok ciddi yayınlar var. Malezya’da yapılan bir çalışmada koronavirüs hastalığının sperm kalitesini nasıl bozduğuyla ilgili, hastalığın iki yolla kısırlığa sebep olduğundan bahsediliyor. Sonrasında DNA fragmantasyonu oluştuğuyla ilgili yayınlar var. Çok ciddi çalışmalar bunlar ve erkeklerde sperm kalitesinin bozulduğu DNA fragmantasyonuna bağlı olarak hastalarda kısırlık gelişebildiği belirtiliyor” dedi.

KORONAVİRÜS VAKALARINDA BENZER BULGULAR

Yapılan araştırmalarda benzer bulgulara ulaşıldığının altını çizen Prof. Dr. Abdullah Gerik; “Çin’de ve Amerika’daki iki merkez tarafından yapılmış bir çalışmada ise hastalık benzer şekilde etki ediyor. Koronavirüsten ölen 12 kişinin testisleri alınmış ve incelenmiş. Yapılan patolojik çalışma sonucunda bu testislerde çok ciddi anlamda bozulmalar olduğunu ve smileför dediğimiz spermleri taşıyan kanallarda çamurlaşmalar, tıkanmalar olduğu, hücrelerde şişmeler ve hücre bozulması dediğimiz stoplazma kitlesinde bir azalma olduğundan bahsediliyor. Dolayısıyla bunların hepsi kısırlığa sebep olacak faktörler. Ama bu konuda, yaşayanlar üzerinde bir çalışma var mı? Açıkçası ben göremedim. Ölmüş insanlar üzerinden bu çalışmalarda sonuçlar gerçekten çok ciddi hasar oluşturduğunu gösteriyor bize. Araştırılması gereken konulardır. Açıkçası bana bu şikayetle başvuran olmadı. Ama böyle bir risk her zaman vardır” ifadelerini kullandı.