KamuManşetSağlık

Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı bitti! Bakan Koca: Aşı geliyor!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplanan Koronavirüs Bilim Kurulu, genel önlemler çerçevesinde durum değerlendirmesi yaptı. Bakan Koca Çin'den aşı alındığını söyledi. Koca, 16 Eylül koronavirüs vaka sayısını il il açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplanan Koronavirüs Bilim Kurulu, genel önlemler çerçevesinde durum değerlendirmesi yaptı. Bakan Koca Çin’den aşı alındığını söyledi. Koca, 16 Eylül koronavirüs vaka sayılarını il il de açıkladı.

Tüm dünyada Koronavirüs vaka sayısının 29 milyonu geçtiğini söyleyerek sözlerine başlayan Bakan Koca, “Salgın sebebiyle ölüm gerçeğini tanıdığımız ilk vefattan sonra çok şey yaşadık. Kaybettiğimiz ilk hastadan sonra 7 bin 185 hayat benzer şekilde son buldu. Bugün ağır hasta sayımız bin 300 ün üzerinde. Bugün biz ve dünya virüsün saldırısı karşısında baştakinden daha zor bir dönemdeyiz. İşte bu sebeple yapacağım konuşmanın içeriği de farklı olacak. DSÖ verilerine göre dünya genelinde hayatını kaybedenlerin sayısı 29 milyon 500 bini geçti. Hayatını kaybeden insan sayısı ise 1 milyona yaklaştı” dedi.

AŞI AÇIKLAMASI!

Bakan Koca, aşı çalışmaları hakkında da bilgi vererek, “Bugüne kadar duymayı en çok arzu ettiğiniz şeyi söylemenin vakti geldi. Tarih sonu gelmemiş bir salgın kaydetmemiştir. Bitmemiş savaş, bitmemiş salgın yoktur. İnsan aklı, Koronavirüs karşısındaki galibiyetini ilan edebilecektir. bilim dünyası, yılın sonuna kadar sonuç alınacağı konusunda hemfikirdir diyebiliriz. Şu anda hazırlık çalışmaları Faz 3 aşamasında olan aşı çalışmaları var. Biz de Türkiye olarak kendi aşı çalışmasını sürdürürken, en erken uygulama için tedarik işlemlerimizi başlattık. Çin aşısının ilk uygulamasına bugün 3 gönüllü sağlık çalışanında başlandı. Sonu görünen salgında son kritik ayları yaşıyor olabiliriz. Aşıyı beklerken, daha dikkatli olalım. Salgın çaresi, yeni bulaşmaların bahanesi olmasın.

“Ciddi ilerlemeler kaydeden aşı çalışmasının sonunu beklemek hepimiz için moral ve güç kaynağıdır. Sağlık ordumuz adına sizden istediğim, o güne kadar tedbirlere sarılmanız ve direnmenizdir. Bu yaşadığınız hayat böyle kalmayacak, gerçek normalimize döneceğiz. Bana ve sağlık ordumuza bize destek vermenizi istiyorum” ifadelerini kullandı.

16 EYLÜL KORONAVİRÜS VAKA TABLOSU

16 Eylül itibariyle vaka sayılarını açıklayan Fahrettin Koca: “Bugün toplam hasta sayımız 1771. Test sayımız 112 bin 645. Hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı ise 63. Zatürre oranımız son bir haftanın ortalaması yüzde 7,1. Ağır hasta sayımız artmaya devam ediyor. Özellikle tabloda ağır hasta ve vefat sayılarının son derece önemli olduğunu belirtmek istiyorum, bugün 1351’e kadar çıkmış durumda. Yatak doluluk oranımız bütün Türkiye için yüzde 51,6. Yoğun bakım doluluk oranı yüzde 66,3. Dolu ventilatör oranımız yüzde 33,6″ dedi.

“EN YÜKSEK VAKA ARTIŞI KAYSERİ’DE”

“En Çok vaka olan iller kıyaslamasında son hafta günlük ortalama vaka sayısının, son ay günlük ortalama vaka sayısına göre değerlendirildiğinde en yüksek artış Kayseri” diyen Koca, “Bu ilimizi Ankara, Mersin takip ediyor. Son üç günün son haftayla karşılaştırılması dikkate alındığındaysa artış yaşanan ilimizin olmamasıysa son derece umut vericidir. Hasta sayısında azalış olan illerimize baktığımızda Artvin’de, Bartın’da Ardahan’da ciddi düşüşler olduğunu görmüş oluyoruz. Ankara’ya baktığımızda yatak doluluk oranı yüzde 52,9. Yoğun bakım doluluk oranı yüzde 64,8. Ventilatör doluluk oranıysa yüzde 28,1. Son ay günlük ortalama zatürre vaka oranı ise yüzde 6,02. Son hafta zatürre oranı yüzde 3,02. Son üç güne geldiğimizdeyse bu oranın yüzde 2,39’a indiğini görmüş oluyoruz” ifadelerini kullandı.

SOKAĞA YASAĞI ÇIKMA YASAĞI VAR MI?

Bir gazetecinin “Sokağa çıkma yasağı gibi bir durum söz konusu mu?” şeklinde gelen soruya da Bakan Fahrettin Koca, “Dünyada sokağa çıkma yasağı ile ilgili benzer kısıtlamalardan uzak kaldı.  Bu uygulama tercih edilmiyor. Türkiye için de söz konusu değil. Bilim Kurulunun da öyle bir önerisi yok” diye yanıtladı.

İZMİR

ANKARA

İSTANBUL

YATAK DOLULUK ORANLARI

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu