Gündem

Koronavirüs belirtileri nelerdir? İşte gün gün ortaya çıkan belirtileri…

Tüm dünyanın gündeminde olan koronavirüs Türkiye'ye de sıçradı. Türkiye'de koronavirüsten ölenlerin sayısı 30 oldu. Peki, koronavirüs belirtileri nelerdir? İşte, Hacettepe Üniversitesi tarafından yayınlanan bilgiler...

Tüm dünyanın gündeminde olan ve etkisi altına alan koronavirüs hızla yayılmaya devam ediyor. Peki, koronavirüs belirtileri nelerdir? Hacettepe Üniversitesi tarafından bilgiler yayınlandı. İşte, gün gün ortaya çıkan koronavirüs belirtileri…

1-3. GÜN
Soğuk algınlığı ve gribe benzeyen belirtiler ortaya çıkmaya başlar. Hafif ateş ve boğaz ağrısı görülebilir. Bağışıklı zayıfsa mide bulantısı ve ishal görülebilir.

4. GÜN
Boğaz ağrısı şiddetlenir. Ses boğuklaşır. Yeme ve içmede zorluk yaşanabilir. Hafif baş ağrısı ile birlikte ishal başlar.

5. GÜN
Boğaz ağrısı çok şiddetlenir. Yeme ve içme oldukça ağrılı bir hale gelir. Vücudu ve uzuvları hareket ettirmek sancılı olur. Eklem ağrıları görülür.

6. GÜN
Kuru öksürük başlar. Konuşurken yutkunurken boğaz ağrısı şiddetlenir. Şiddetli bitkinlik başlar. Mide bulantısı artar. Zaman zaman nefes almada zorluk yaşanır. İshal ve kusma şiddetlenir.

7. GÜN
Ateş 38 dereceye yükselir. Öksürük balgam çok şiddetlenir. Vücut ve baş ağrılarıyla birlikte kusma çok şiddetli bir hale gelir.

8. GÜN
Soluk alıp vermek çok güç bir hale gelir. Göğüs bölgesi çok ağır olarak hissedilir. Öksürükle birlikte baş ve eklem ağrıları son derece artar. Vücut sıcaklığı 38 derecenin üzerine çıkar.

9. GÜN
Tüm belirtiler şiddetle artar. Yüz veya dudaklarda mavileşme görülür. Öksürük ve balgam çok şiddetlenir. Vücut ve baş ağrılarıyla birlikte kusma çok şiddetli bir hale gelir.

10. GÜN
Solunum sıkıntısı daha da artarsa hasta yoğun bakıma alınır.
Yukarıdaki belirtileri gösteriyorsanız mutlaka bir hastaneye başvurun.