Gündem

Koronavirüs aşısıyla ilgili flaş gelişme! Bakan Koca duyurmuştu…

Koronavirüs aşısı ile ilgili flaş bir gelişme yaşandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, gece saatlerinde Twitter hesabından aşı ile ilgili bir paylaşımda bulunmuştu. Bu kapsamda, Türkiye’nin Çin’den sipariş ettiği koronavirüs aşısının 10 milyon dozluk 2. sevkiyatının ikinci bölümü olan 3.5 milyon dozluk aşı bu sabah Türkiye’ye getirildi.

Türk Hava Yolları’nın TK 6175 sefer sayılı Boeing 777-ER tipi ‘Zigana’ isimli uçağıyla saat 06.00 sıralarında İstanbul Havalimanı’na getirilen aşılar, görevliler tarafından uçaktan titizlikle indirildi. Aktif ısı kontrollü konteynerler ile uçaktan indirilen inkatif aşılar, gümrük işlemlerinin yapılması için depolara alındı.

Çin’den sipariş edilen aşıların 3 milyon doz olan ilk partisi 30 Aralık 2020’de Türkiye’ye gelmiş ve 14 Ocak’ta sağlık çalışanları aşılanmaya başlamıştı. İnaktif aşıların 10 milyon doz olan ikinci sevkiyatının 6.5 milyon dozluk ilk bölümü de 25 Ocak Pazartesi sabahı Türkiye’ye getirilmişti.

BAKAN KOCA DUYURMUŞTU

Bakan Koca Twitter hesabından gece saatlerinde yaptığı paylaşımda, ”İnaktif aşıların 10 milyon dozluk 2. sevkiyatının birinci bölümü geçtiğimiz hafta sonu elimize ulaşmıştı. Bu sabah itibariyle ikinci bölümü ülkemize ulaşmış olacak. Tedarik programına uygun olarak aşı sevkiyatı devam edecek.” ifadelerini kullandı.