GenelGündem

Koronavirüs aşısının denendiği ilk insanın son durumu merak uyandırdı

Amerika'da koronavirüs salgınını önlemek için üretilen aşıyı denemek için gönüllü olan ilk kişinin son durumu merak uyandırdı.

Önde gelen ilaç firmalarından Moderna’nın yeni tip koronavirüs (Covid-19) hastalığının tedavisi için geliştirdiği deneysel aşının ilk insanlı deneyi geçtiğimiz aylarda yapılmıştı.

Aşının denendiği ilk gönüllü olan, bir şirketin Start-up operasyonları müdürü Jennifer Haller’in sağlık durumu ise o günden beri sürekli merak konusu olmaya devam ediyordu.

Geliştirilen aşı ile vücuduna mesajcı RNA enjekte edilen Haller, aşının denenmesinden haftalar sonra sağlık durumu hakkında merak edilenleri cevapladı.

KENDİMİ MÜKEMMEL HİSSEDİYORUM

Deneysel aşıya gönüllü olduktan haftalar sonra bir röportaj veren Haller; “İlk doz aşıyı olduğum tarihin üzerinden 16 hafta geçti ve kendimi mükemmel hissediyorum” ifadelerini kullandı. Koronavirüs ile savaş aşamasında aşının kullandığı mesajcı RNA teknolojisinin başarısından ve hiçbir yan etki hissetmediğinden de bahseden Haller sözlerine; “Moderna birkaç hafta sonra gönüllü olan sekiz kişinin antikor ürettiğini açıkladı. Bu da aşının virüse karşı etkili olabileceğini gösteriyor” şeklinde devam etti.

AŞI ARAŞTIRMALARI DEVAM EDİYOR

Moderna’nın geliştirdiği ve insanlar üzerinde test edilen deneysel aşı dışında, dünya genelinde 150’den fazla aşı çalışması da devam ediyor. Edinilen bilgiye göre deneysel aşı çalışmalarının %10’u da insanlar üzerinde denenmeye başladı.