Sağlık

Koronavirüs aşısını vurduranlar yan etkilerini anlattı! “Titremekten dişim kırıldı!”

Koronavirüs aşısında insanlı deneylere başlayan Moderna ve Pfizer'in aşılarını vurulan gönüllüler deneyimlerini anlattı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs hastalığının tedavisine adım adım yaklaşılıyor. Yapılan aşı çalışmalarının en umut vericilerinden olan Moderna ve Pfizer’in aşılarında da insanlı deneyler bir süredir devam ediyor. Ama aşının başarısı kadar yan etkileri de konuşulmakta. CNBC’nin üçü Moderna’nın çalışmasında ve ikisi Pfizer’in son aşama denemelerinde olmak üzere beş katılımcıyla yaptığı röportajlar, olası koronavirüs aşısı hakkında bilgi veriyor.

İKİNCİ DOZDAN SONRA YATAKTAN ÇIKAMADI

Utahlı 44 yaşında biyolog Hutchison, 18 Ağustos’ta ilk aşıyı yaptıktan sonra, düşük dereceli bir ateşle birkaç gün boyunca kendini biraz kötü hissetti.

İkinci aşıyı 15 Eylül’de bir klinikte yaptı. Sekiz saat sonra, 38 derece ateş, titreme, şiddetli baş ağrısı ve nefes darlığı ile yataktan çıkamadı. O gece neredeyse hiç uyumadı ve ateşi beş saat boyunca 37.7 derecenin üzerinde kaldı. İğneyi aldığı kolundaki ağrıyı “omzundaki bir kaz yumurtası” gibi hissettiğini söyledi.

Hutchison 12 saat sonra normalleştiğini ve enerji seviyelerinin geri döndüğünü kaydetti.

İsimlerinin gizli kalmasını isteyen Moderna denemesine katılan diğer iki kişi de benzer yan etkiler bildirdi.

Benzer şekilde, Pfizer denemesindeki bir katılımcı beklediğinden daha şiddetli semptomlar yaşadığını söyledi.

DOZ DÜŞÜRÜLDÜ

Moderna ve Pfizer, aşılarının kas ağrısı, titreme ve baş ağrısı gibi hafif Covid-19 ile ilişkili semptomlara benzer yan etkilere neden olabileceğini kabul etti. Şirketler klinik denemelerde ilerledikçe, birkaç aşı üreticisi, daha şiddetli reaksiyon raporlarının ardından en yüksek dozlarını bıraktı.

Bulaşıcı hastalık uzmanı Florian Krammer, Twitter’da Moderna’nın birinci aşama denemesinde bildirilen yan etkilerin “tatsız ama tehlikeli değil” olarak niteledi. Çocukların ve hamile kadınların benzer semptomları yaşayıp yaşamayacağı ise henüz belli değil.

AŞIDAN SONRA DİNLEMEK ŞART

Moderna çalışmasındaki 50’li yaşlarda bir Kuzey Carolinalı kadın, ateşi olmadığını, ancak bir gün boyunca odaklanamayacak kadar kötü bir migren geçirdiğini söyledi.

Denek, ertesi gün Excedrin aldıktan sonra daha iyi hissederek uyandı.

Katılımcı, “İlk doz önemli değil. İkinci doz sizi kesinlikle zorlayacak ve bu dozdan sonra bir gün işten izin almanız gerekecek” diyor.

Aşıyı deneyen kişilere özel Facebook gruplarında da üyeler, kolda tetanoz aşısına benzer bir ateş ve ağrı bildirdi; ayrıca bu sürede “ağırlık kaldırmak veya egzersiz yapmanın da” mümkün olmayacığını anlattı.

AŞILARA GÜVENİLMİYOR

Bir denek, koronavirüse yakalanmaktansa, aşının yan etkilerine katlanılabileceğini söylüyor.

Yirmili yaşlarının sonundaki Marylandli katılımcı, ilk aşıdan sonra mide bulantısı yaşadığını; gece ise titreme ve 40 derece ateşle uyandığını söyledi. Advil ve Tylenol’u aldıktan sonra ateşinin düştüğünü, ancak saat akşam 20:00’ye kadar bunun sürdüğünü anlattı.

Hutchison, ilaç üreticilerinin halkı potansiyel yan etkiler hakkında yeterince bilgilendirmemiş olmasından endişe duyduğunu söylüyor.

Anketler, Amerikalıların yaklaşık yüzde 35’inin yanlış bilgi veya güvensizlik nedeniyle koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayacağını söylediğini gösteriyor.

TİTREMEKTEN DİŞİ KIRILDI

Pfizer’in denemelerindeki başka bir katılımcı, enjeksiyonun acısından dolayı ilk aşıdan sonra bütün gece ayakta olduğunu aktardı.

Aldığı takviye enjeksiyonu, kolunda aynı ağrıya daha fazla neden oldu, ardından gece boyunca yoğun grip benzeri semptomlara maruz kaldı.

O gece elektrikli battaniyesi olmadan uyuyamadı. Kontrol edilemeyecek şekilde titredi, dişlerini birbirine vurmaktan dolayı da dişinin bir kısmı çatladı.

Tüm bunlara rağmen aşı yaptırmaya devam edeceğini belirten katılımcı “Bilseydim hafta sonu dinlenebilmek için cuma gününden aşı olurdum. Umarım tüm yan etkiler önceden netleşir.” diyor.