Gündem

Koronavirüs aşısını bulan Prof. Dr. Uğur Şahin’den önemli açıklama!

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüsü salgını tüm dünyaya etki ederken 50 milyonun üstünde insanı enfekte etti. Tüm dünyanın savaş verdiği koronvirüs salgınının aşısını bulan BionTech firmasının Türk CEO'su Profesör Dr. Uğur Şahin'den önemli açıklama geldi. Profesör Dr. Uğur Şahin, aşının tedarikine en erken Aralıkta başlanabileceğini söyledi.

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüsü salgını tüm dünyaya etki ederken aşıyı bulan BionTech firmasının Türk CEO’su Profesör Dr. Uğur Şahin, İngiliz bir televizyon kanalında önemli açıklamalarda bulundu.

AŞI İLE İLGİLİ ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR!

Dünya genelinde gerekli izinleri veren kurumlarla yakın diyalog içinde bulunduğunu söyleyen Uğur Şahin, “Avrupa İlaç Ajansı (EMA) ve Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ile görüşmelerimiz sürüyor. Bunun yanı sıra Kanadalı, İngiliz, Çinli ve Japon yetkililerle de iletişim halindeyiz. Ön ya da koşullu onay, ABD’den veya Avrupa’dan gelebilir” dedi.

“BU KIŞ BİZİM İÇİN ÇOK ZOR GEÇECEK”

Aşı tedarikine başlamalarının en iyi ihtimalle Aralık ayı ortalarını bulacağını ifade eden Şahin, “Bu, Aralık ayında işlerin bir anda değişeceği anlamına gelmiyor. Bu kış bizim için çok zor geçecek. Durum iyiye gitmeden önce olabilecek en kötü halini alacak” diyerek uyarıda bulundu.

“2021’DE RAHATLAYABİLİRİZ”

Rahatlamanın önümüzdeki yılın ortalarında mümkün olabileceğini söyleyen Şahin, “Önümüzdeki Mart veya Nisan ayında rahatlamaya başlayacağız. 2021’in ortalarına doğru durumu daha iyi kontrol altına alabiliriz” dedi.Şahin, temas halinde oldukları yetkililerin karar verme süreçlerine bağlı olarak, Aralık ayında insanların aşı olmaya başlayabileceklerini umduğunu söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu