Gündem

Koronavirüs aşısını bulan Prof. Dr. Uğur Şahin’den flaş açıklamalar! Eski hayata dönüş için tarih verdi

Dünya genelinde mücadelesi devam eden koronavirüs salgını can almaya devam ediyor. Koronavirüs aşısını bularak dünyanın umudu olan Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin önemli açıklamalarda bulundu. Türk mucit Şahin, eski hayatımıza dönüşümüze ilişkin de açıklamalarda bulundu. İşte detaylar…

2019 yılının Aralık ayında Çin’de ortaya çıkan ve dünya genelinde açıklanan resmi rakamlara göre 80 milyondan fazla kişiyi etkileyen 1 milyon 750 binden fazla kişinin ise hayatını kaybetmesine neden olan COVID-19 salgını tüm hızıyla sürüyor.

Prof. Dr. Şahin’in canlı yayındaki açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Türkiye’nin ilk aşamada 550 bin aşı gönderilecek. 2021 yılının başında aşıları göndermeyi planlıyoruz. 4,5 milyon dozu mart ayının sonuna kadar yollamayı hedefliyoruz. Çok mutluyuz aşımızı Türkiye’de göndermekten dolayı sevinçliyiz.

TÜRKİYE DETAYI DİKKAT ÇEKTİ

Üretimleri Pfizer ile gerçekleştiriyoruz. Aşımız Türkiye’de de üretme girişimlerimiz var. Ama 2021 yılı içerisinde olur mu bilemiyorum. Türkiye’ye aşılar Avrupa’dan gelecek.

AŞI MUTANT KORONAVİRÜ ETKİLER Mİ?

Virüslerin mutasyona uğraması çok normal. İngiltere’deki mutasyon henüz aşımız üzerinde test edilmedi 10 gün içerisinde test edip bu sonucuna ulaşacağız.

ESKİ HAYATIMIZA NE ZAMAN DÖNECEĞİZ?

Bu kış tüm insanlık için çok zor olacak. Özellikle yaşlılarımız ve sağlık çalışanlarının aşıyı alması gerekiyor. Farklı şirketlerin ürettiği aşılarda var. Önümüzdeki yılın yaz aylarının sonunda büyük ölçüde aşılama tamamlanırsa 2021’in sonunda yavaş yavaş normal bir yaz ve kış yaşayacağız.