Genel

Koronavirüs aşısında insan testlerine başlandı

İngiliz ilaç firması AstraZeneca, koronavirüs salgınının tedavisinde geliştirdiği aşının insan testlerine başladığını bildirdi.

İngiltere merkezli olan ilaç firması AstraZeneca, potansiyel antibody tedavisinde büyük bir adım atılarak ilk faz çalışmalarına başlandığını duyurdu. Yeni tip koronavirüs tedavisinde insanlı testlere başladığını belirten firma “AZD7442” adlı aşı üzerinde çalışmalara devam ediyor.

48 KİŞİ GÖNÜLLÜ OLDU

Firma tarafından belirtilen ilk faz deneyleri kapsamında İngiltere’de yaşayan 48 sağlık gönüllüsü üzerinde AZD7442’nin tedavi edici ve önleyici etkiler test edilecek. Yaşları 18 ile 55 arasında değişen 48 gönüllü üzerinde yapılacak deneylerin sonucu ise merak konusu olmaya devam ediyor.

2 MİLYAR DOZ ÜRETEBİLİRİZ

Geçtiğimiz günlerde BBC’ye konuşan şirketin CEO’su Pascal Soriot, tedavi edici ve önleyici aşının deneylerinden olumlu sonuçlar aldıklarını belirtti. Soriot, denemelerin devam ettiği süreçte bir taraftan da üretime başlanacağını da sözlerine ekledi.

İlaç şirketinin potansiyel üretim miktarının da altını çizen Soriot, firmanın, yeni tip koronavirüs ile mücadele kapsamında geliştirilen AZD7442 aşısını 2 milyar doz üretebilecek potansiyelde olduğunun da altını çizdi.

AŞI KURULUŞLARIYLA ANLAŞMALAR YAPILMIŞTI

Merkezi Cambridge kentinde bulunan AstraZeneca, duyurduğu insanlı deneylere başlandığı haberiyle tüm dünyanın dikkatlerini üzerine bir kez daha çekti. Firma aynı zamanda yakın zamanda Epidemik İnovasyon Hazırlığı Koalisyonu ve Gavi Aşı Birliği ile de görüşmüştü. Bill Gates ve eşi Melinda Gates tarafından da desteklenen bu iki aşı kuruluşuyla AstraZeneca arasında 750 milyon dolarlık anlaşmalara imza atılmıştı.