GündemSağlık

Koronavirüs aşısı mutasyona uğrayan yeni mutant virüsüne karşı etkili mi?

Mutasyona uğrayan yeni Covid-19 virüsünün daha bulaşıcı olduğunu ortaya koyan araştırmacılar, mutant virüsünün aşıya karşı direnci ile ilgili yeni açıklamalar yaptılar. Orijinal koronavirüsün daha bulaşıcı görünen yeni bir mutasyona uğramış formu başta İngiltere olmak üzere tüm dünyada alarmı artırdı. Daha şiddetli hastalığa neden olduğu görülmüyor ve yeni bulunan aşılar insanları buna karşı koruyor gibi görünüyor. Yine de 19 Aralık’ta – B.1.1.7 olarak adlandırılan varyantın aniden 17 mutasyon biriktirdiğini ve ABD’de de hızla yayıldığı belirtildi.
İngiltere Başkanı Boris Johnson, mutasyona uğrayan virüs ile ilgili ülke genelinde daha sıkı tedbirlerin alınacağını duyurdu. Ve çok sayıda Avrupa ülkesi İngiltere’ye seyahat yasağı getirdi. Ancak Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü müdürü Anthony Fauci gibi bilim adamları, uçuş yasaklarının muhtemelen varyantın ABD’ye yayılmasını durdurmak için çok geç olduğunu söylüyor.

Aşı olduktan bir hafta sonra korona oldu 

ABD’de Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından Pfizer ve BioNTech tarafından geliştirilen aşının onaylanmasının ardından aşılama başlamıştı. California eyaletinde Pfizer’ın corona virüsüne karşı geliştirdiği aşıyı alanlardan biri de hemşire Matthew W. oldu. 45 yaşındaki hemşire aşıdan sonra kolunun ağrıdığını söyleyerek başka bir yan etkisi yaşamadığını dile getirdi. Aşının ardından corona virüsü biriminde çalışan hemşire Matthew W., aşıdan 6 gün sonra hastalandı.

Üşüdüğünü dile getiren hemşire daha sonra kas ağrısı yaşadığını ve halsiz hissettiğini bildirdi. Giderek halsizleşmesinin ardından hastaneye başvuran hemşire corona virüsü testi yaptı. Hemşirenin  testi pozitif çıktı.

Bu yeni virüs çok daha çabuk bulaşıyor

Matematiksel modellere dayalı olarak, COVID-19 Genomics UK konsorsiyumu tarafından yapılan hesaplamalar, B.1.1.7’nin orijinal virüsten yüzde 70’e kadar daha fazla bulaşıcı olabileceğini öne sürüyor. Washington Üniversitesi’nde bir nüfus sağlığı uzmanı olan Ali Mokdad , “Şok edici bir değerleme, açıkça yeni bir şey dolaşıyor” dedi. Ali Mokdad, yeni mutant virüsünün endişe kaynağı olduğunu ve bu virüsü inatçı ve fırsatçı bir virüs olduğunu, insandan insana çok daha çabuk bir şekilde bulaştığını söyledi.

Columbia Üniversitesi’nden virolog Vincent Racaniello COVID-19 salgınlarının çoğunun süper yayılanlardan kaynaklandığını, bir kişinin veya birkaç kişinin yeni varyantı geniş çapta yaymasının mümkün olduğunu söylüyor.

Zamanla yayılma hızı daha da artacak

Ancak diğerleri aynı fikirde değil. Texas Üniversitesi Tıp Şubesi’nden (UTMB) bir immünolog olan Scott Weaver, ABD’de mutant virüsünün bir süper yayılma olayının ardından bekleneceği gibi aniden değil, zaman içinde istikrarlı bir şekilde arttığını söylüyor .

Ayrıca, B.1.1.7 varyantının 17 yeni mutasyonundan sekizi , başak protein üzerindedir: koronavirüsün kabuğunun hücre yüzeylerindeki reseptörlere bağlanmasına ve hücreleri enfekte etmesine izin veren kısmı. N501Y adı verilen dikenli protein mutasyonlarından biri, Güney Afrika’dan bir başka yeni varyantta ortaya çıkıyor ve virüsün bağlanma yeteneğini geliştiriyor gibi görünüyor. Teorik olarak daha iyi bağlanma daha fazla aktarıma yol açabilir.

Scripps Araştırma Enstitüsü’nde bir immünolog olan Michael Farzan , N501Y mutasyonunun farklı coğrafi bölgelerde bağımsız olarak birkaç kez ortaya çıkmış gibi görünmesinin, virüse bir çeşit avantaj sağladığının bir başka kanıtı olduğunu söylüyor. ABD’de görülen D614G adı verilen bir tane de dahil olmak üzere diğer dikenli protein mutasyonları, virüsün alt yol yerine farelerin üst solunum yolunda daha iyi çoğalmasına izin veriyor . Bu düzenleme, virüsün hapşırma ve öksürme yoluyla daha kolay yayılmasına izin verebilir. D614G varyantı bir süredir dolaşımda ve insanlarda daha bulaşıcı olduğu veya daha ciddi semptomlar oluşturduğu gösterilmemiştir.

Mutasyonlar, SARS-CoV-2 virüsünün bu versiyonunun, bağışıklık sistemlerimizin onu nötralize etmek için kullandığı tüm hücrelerden ve proteinlerden kaçmasına yardımcı olmayabilir. UTMB’de bir mikrobiyolog olan Vineet Menachery’nin laboratuvarından alınan ilk veriler, N501Y varyantının orijinal virüs kadar savunmamıza duyarlı olduğunu gösteriyor. Ancak bu genetik değişiklikler, virüse karşı monoklonal antikor tedavileri için kötü bir haber olabilir. 1 Aralık’ta yapılan bir ön baskı çalışması, mutasyonların, ilaç şirketleri Eli Lilly ve Regeneron tarafından yapılan monoklonallerin tanıdığı bölgelere çok yakın olan bir virüs segmentinde değişikliklere yol açtığını ve bu da antikorların patojeni bağlamasını ve nötralize etmesini zorlaştırdığını buldu .