Gündem

Koronavirüs aşısı ile ilgili umutlu haber!

Tüm dünyaya yayılan koronavirüsle mücadele devam ediyor. Koronavirüs aşısı için çalışmalara başladığını duyuran Oxford Üniversitesi'nden güzel haber geldi. Aşının yaklaşık 320 kişi üzerinde denendiği ve olumlu sonuç alındığı duyuruldu.

Tüm dünyanın mücadele ettiği koronavirüsle ilgili yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde aşı çalışmalarına başladığını duyuran Oxford Üniversitesi’nden güzel haber geldi. Üniversite, aşının yaklaşık 320 kişi üzerinde denendiği ve olumlu sonuç alındığını açıkladı.

Yeni tip korona virüs (Covid-19) salgını nedeni ile birçok ülke aşı ve ilaç geliştirmeye çalışırken, dünyanın en iyi üniversiteleri arasında gösterilen Oxford Üniversitesi’nde Profesör John Bell yaptığı açıklamada, geçtiğimiz günlerde çalışmalara başladıkları korona virüs aşısında önemli yol kat ettiklerini duyurdu.

320 KİŞİ ÜZERİNDE DENENDİ

Profesör John Bell, Covid-19 aşısını yaklaşık 320 kişi üzerinde denediklerini ve olumlu sonuçlar aldıklarını açıkladı. Aşının hazır olması halinde dağımı için İngiltere’nin en büyük ilaç firmalarından AstraZeneca ile anlaşma yaptıklarını ifade eden Profesör Bell, Haziran ortası itibariyle aşının piyasaya sürülmesi için çalışmalara devam ettiklerini bildirdi.

OLUMLU SONUÇ VERİYOR

Profesör John Bell, hedeflerinin Haziran ayı ortasına kadar Covid-19’a karşı tamamen önlem alınabilecek bir aşı üretmek olduğunu vurguladı. Bell, “Bu çalışma hala devam ediyor, kesin bir şey söylemek mümkün değil. Bu aşılar şu anda insan vücudunda olumlu bir şekilde sonuç veriyor. Yapılan çalışmalarla birlikte Haziran ortasında güzel gelişmeler olacağını düşünüyorum” dedi.

Profesör Bell, “İngiltere’nin önemli bir firması AstraZeneca ile irtibat halindeyiz. Aşı tam anlamıyla hazır olduğunda geçmişe dönük düşüncelerle veya nasıl dağıtım yapılacağı konusunda düşünmek istemiyoruz. Geleceğe yönelerek ülkelerin bu aşıya bir an önce temin edebilecek duruma gelmesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.