Gündem

Korkutan koronavirüs açıklaması! Şehirlerarası seyahat yasağı…

Koronavirüs salgını son günlerde ciddi şekilde yayılarak, durumu ciddileştirdi. Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, salgına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Prof. Ceyhan, durumun mart ve nisan aylarından daha ciddi olduğunu belirterek, il il değil Türkiye genelinde tedbirlerin alınması gerektiğini söyledi. Öte yandan 'şehirlerarası seyahat kısıtlanmalı' önerisinde bulundu.

Türkiye’de koronavirüs vakalarında ciddi bir artış var. Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, salgına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Prof. Ceyhan, durumun mart ve nisan aylarından daha ciddi olduğunu belirterek, il il değil Türkiye genelinde tedbirlerin alınması gerektiğini söyledi. Öte yandan ‘şehirlerarası seyahat kısıtlanmalı’ önerisinde bulundu.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, yeni tip Koronavirüs salgınındaki artışa dikkat çekerek, “Tüm Türkiye’de tedbir alınmalı, şehirlerarası seyahat kısıtlanmalı” önerisinde bulundu.

‘DURUM MART, NİSAN AYLARINDAN CİDDİ’

Hürriyet gazetesi yazarı Hande Fırat’a konuşan Ceyhan, “Tüm dünyada ve Türkiye’de ağır bir vaka artışı var. Durum geçtiğimiz mart, nisan aylarından yüksek. İlk dönemdeki kısıtlamalar ve hastalığın ciddiye alınması nedeniyle salgını kontrol altına almak kolaydı. Bugün hem tedbirler yeterli değil, hem de yeteri kadar ciddiye alınmıyor. O dönem örneğin ABD’de New York salgının merkeziydi, Türkiye’de İstanbul. Bugün tüm ülkelerde her yer merkez. Her ülkede kasabalara, köylere yayıldı. Sonuç alınacak önlemler il ya da ilçe bazında değil tüm ülke genelinde alınmalı.” açıklamasını yaptı.

‘TÜRKİYE GENELİNDE TEDBİRLER ALINMALI’

Ceyhan, “Salgın artık ülkenin her noktasında. Artık il il değil, tüm Türkiye genelinde tedbir alınmalı. Mesainin kademelendirilmesi tüm Türkiye’ye yayılmalı. Toplantılara kişi sayısı kısıtlaması getirilmeli. Şehirlerarası seyahat kısıtlanmalı. Bunu birçok ülke yapmak zorunda kaldı. Zorunlu haller dışında seyahat bir süre durdurulmalı” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu