Gündem

Korkutan koronavirüs açıklaması! O tarihe dikkat

Türkiye'de koronavirüsle mücadele devam ederken, normalleşme sürecinin ardından vaka sayılarında artış yaşandı. Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, koronavirüs salgınına ilişkin açıklamalarda bulundu. Prof. Kara, Kasım- Aralık aylarına işaret ederek, vaka sayılarında artış yaşanabileceğini belirtti. 

Türkiye’de 1 Haziran itibariyle normalleşme sürecine girilmesinin ardından vaka sayılarındaki artış endişelendirdi. Salgına ilişkin uzmanların yorumları yakından takip ediliyor. Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, koronavirüs vakalarının artmasını değerlendirirken, Kasım-Aralık aylarına dikkat çekti. Prof. Kara, ”Edindiğimiz izlenim, sanki Kasım ayında Aralık ayında bir miktar artış olabileceği yönünde.” dedi.

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, katıldığı canlı yayınında corona virüsle mücadeleye yönelik değerlendirmelerde bulundu. Vaka sayısındaki artışa değinen Kara, kasım-aralık aylarında yaşanabilecek artışa karşı da uyardı. İşte Ateş Kara’nın açıklamalarının öne çıkan başlıkları:

‘HASTANEYE GELEN HASTALARIN KLİNİK BULGULARI HAFİF’

Korona ile mücadeleye başladığımız ilk dönemde bilgilerimiz kısıtlıydı. Tedaviler deniyorduk. Bugün farklı bir noktadayız. Tedavide daha başarılı durumdayız. O dönemde hastalarımız daha ağır durumda bize geliyordu. Bugün hastaneye gelen hastalarımızın klinik bulgularının daha hafif olduğunu görüyoruz. Bunlar bizim avantajlarımız.

VAKA SAYILARI NEDEN ARTTI?

Bugüne kadar çok fazla deneyim kazandık. Hem ilaçların uygulanması hem de uygulama zamanı konusunda ciddi kazanımlar elde ettik. Türkiye çok ciddi noktada rakamlarda düşüşü elde etmişti. Yeni rakamlarımıza baktığımızda da sanki biraz daha azalma var diyebiliyoruz. Önümüzdeki günlerde de biraz daha düşüş olması gerekiyor. Türkiye 700’lü rakamlara gelmişti. Normal yaşama da girmemiz gerekiyordu. Arada başka kurallarda aksamalar yaşamamız rakamlarda kısmi artışa neden olmuş olabilir.

KASIM-ARALIK AYLARINA UYARI

Virüsün gidişatıyla ilgili Haziran ve Temmuz aylarındaki seyri iyi gözlememiz gerekiyor. Hem güney yarım kürede hem de kuzey yarım kürede bunu iyi gözlemlememiz gerekiyor. Önümüzdeki Kasım ayında, Aralık ve Ocak ayında nasıl bir seyir izleyeceğini daha kesin bir şekilde ifade edebiliriz. Ama edindiğimiz izlenim, sanki Kasım ayında Aralık ayında bir miktar artış olabileceği yönünde. Ama bu artış hastalığın ağırlığındaki artışla mı olacak yoksa biraz daha mevsimsel özellikleriyle beraber solunum yolu enfeksiyonlarıyla mı gelecek, bunu söylemek biraz daha zor gibi geliyor. Ben biraz daha mevsimsel özellikleri çerçevesinde solunum yolu enfeksiyonları şeklinde geleceğini tahmin ediyorum. Bu biraz da benim öngörüm diyebiliriz

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu