Gündem

Korkutan açıklama! Yarasalarda 1500 korona türü tespit edildi

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüsü salgını tüm dünyaya hızla yayılırken Vuhan Viroloji Enstitüsü'nün uzmanlarından Shi Zhengli'den korkutucu açıklama geldi. Shi Zhengli'nin yaptığı araştırmaya göre yarasalarda pandemilere yol açabilecek 1500 farklı koronavirüs türü tespit edildi.

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüsü salgını tüm dünyayı etkisi altına alırken virüs nedeniyle 323 binin üzerinde insan koronavirüsten dolayı hayatını kaybetti.

1500 FARKLI KORONAVİRÜS TÜRÜ TESPİT EDİLDİ

4 milyon 955 bine yakın insan salgına yakalandı. Henüz kontrol altına alınamayan koronavirüs salgınına karşı birçok ülkede aşı ve ilaç geliştirme çalışmaları devam ederken, dünya yeni bir pandemi tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir. Vuhan’da yapılan bir araştırmaya göre, yarasalarda 1500 farklı koronavirüs türü tespit edildi.

15 BİN ÖRNEĞİ ANALİZ ETTİ

Koronavirüsün yarasalardan insanlara bulaştığı iddiaları üzerine araştırmalarına başlayan Vuhan Viroloji Enstitüsü Shi Zhengli ve araştırma ekibi, yakalanan yarasaların tükürük, kan ve dışkılarından alınan yaklaşık 15 bin örneği analiz etti. Analiz sonucunda Zhengli, yarasaların organizmalarında, bazıları ileride yeni bir pandemiye yol açabilecek olan yaklaşık 1.500 koronavirüs türü saptadı.

ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİYOR

Öte yandan Zhengli ve ekibi, yarasalardan alınan örneklerin hangilerinin insanlara bulaşma riski taşıdığına açıklık getirmek için çalışmalarına devam ediyor.