Sağlık

Korkutan açıklama: “Türkiye, Covid19 açık hava hastanesi gibi!”

İyi Partili Aytun Çıray, Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan koronavirüs verilerinin il sağlık müdürlüğüyle çelişkili olduğunu ifade etti. 

İyi Parti Milli Güvenlik Politikaları Başkanı Aytun Çıray; “25 Ağustos 2020’de Malatya’da 28 ölüm vakası varken, aynı gün Türkiye genelinde 18 ölüm vakası bildirilmiştir. Gerçeklerin gizlenmesi mümkün olmadığına göre bu şeffaflık dışı yöntem derhal terk edilmelidir” dedi.

İyi Partili Aytun Çıray haftalık açıklamasında salgın sürecini yönetemeyen Cumhurbaşkanlığı ve Sağlık Bakanlığı’na pandemi sürecinde yardımcı olmaya çalıştıklarını kaydetti. Çıray; “Başlangıçta baskın AKP propagandası nedeniyle yadırganan bu açıklamalarımızın ne yazık ki haklılığı zaman içerisinde ortaya çıkmıştır.” dedi

Çıray yaptığı açıklamada iktidarın toplum sağlığı yerine ekonomiyi seçtiğini belirterek, salgın sona ermeden pek çok ekonomik ve sosyal faaliyetin önünün erkenden açılmasının Türkiye’yi “Covid19 açık hava hastanesine” çevirdiğini ifade etti. Çıray; “Son olarak Kurban Bayramımızda turizmi teşvik edecek kararlar alınmıştır. Bununla kalmayan AKP iktidarı 18 yıllık beklemeden sonra zaten ibadete açık olan Ayasofya’yı tekrar ibadete açarken binlerce insanı bir araya getirmiştir. Daha da önemlisi resmi olarak 900 binin üzerinde Covid-19 hastası bulunan Ruslara Türkiye’nin kapıları açılmış ve salgının bulaşma riski artırılmıştır. Bunları gördükten hemen sonra aynı günlerde yeni bir açıklama yaparak, derhal tedbir alınmazsa sağlık sisteminin çökebileceğini ifade etmemize rağmen bizi dinlemeyen AKP iktidarı, Covid-19 için tedbir alın açıklamamızı 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı yasaklayın anlamıştır” dedi.

Salgınla mücadelenin başarılı olabilmesi için derhal salgın yönetimine duyulan güveni arttırıcı eylemler yapılması gerektiğini ifade eden Çıray; “25 Ağustos 2020’de Malatya’da 28 ölüm vakası varken, aynı gün Türkiye genelinde 18 ölüm vakası bildirilmiştir. Gerçeklerin gizlenmesi mümkün olmadığına göre bu şeffaflık dışı yöntem derhal terk edilmelidir. 18 Mart 2020’de söylediğimiz gibi tedbirlerin yine taksit taksit alınıyor olması büyük bir yanlıştır. Yaşamsal üretimin devamı için gerekli sektörler tespit edilmeli, bu sektör çalışanlarına özel kimlik kartı verilmeli, başta tarım ve sağlık sektörü çalışanları özel olarak takibe alınmalı ve bunlar dışındaki yurttaşlarımız 14 veya 21 gün genel karantinaya alınmalıdır” dedi.