Gündem

Korkutan açıklama: Ağustos ayına dikkat! ‘Korkunç’ diyerek uyardı

Koronavirüs vaka sayıları son günlerde artış gösterdi. Delta varyantının ve vatandaşların kurallara uymamasının da etkisiyle artan vakalar paniğe neden oldu. Uzmanlardan peş peşe 4. dalga uyarıları geliyor. İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, kurallara uyulmadığı sürece 20 binli rakamların görülebileceğini belirtti.

Koronavirüs vaka sayıları tekrar yükselişe geçti. Bakanlığın açıkladığı verilere göre, son 24 saatte 8 bin 151 yeni vaka tespit edilirken 59 kişi hayatını kaybetti. 20 Temmuz’da ise vaka sayısı 8 bin 780, hayatını kaybedenlerin sayısı 46 olarak açıklanmıştı.

20 BİNLİ RAKAMLAR GÖRÜLEBİLİR

Bu gelişme sonrasında uzmanlar 4. dalganın sonbaharı beklemeden ağustosta yaşanabileceğinin uyarısını yaptı. Hürriyet’ten Fulya Soybaş’a konuşan İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, vaka sayılarının geçtiğimiz haftaya kıyasla yüzde 30 arttığını haftaya 10 bine çıkacağını belirtti. Maske ve mesafe kurallarına uyulmadığını belirten Prof. Dr. Tükek, ağustosta vaka sayılarında 20 binli rakamların görülebileceğini ve 4. dalganın sonbaharı beklemeyeceği açıklamasını yaptı.

“4. DALGA BAĞIRA BAĞIRA ‘GELİYORUM’ DİYOR”

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği, Erişkin Bağışıklama Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. İftihar Köksal ise bayramda tatil bölgelerinden gelen görüntüleri “Korkunç” olarak nitelerken “4. dalga bağıra bağıra ‘Geliyorum’ diyor” açıklamasını yaptı.