Gündem

Korku dolu anlar! Halk kaçmaya çalıştı…

Endonezya'da 2 gün önce meydana gelen patlamanın ardından bugün de bir patlama yaşandı. Doğu Nusa Tenggara eyaletinin Lembata bölgesindeki Ili Lewotolok Yanardağı’nda gün içerisinde 2 kez patlama yaşanması nedeniyle halk panik içinde kaldı. 

Endonezya’nın Doğu Nusa Tenggara eyaletinin Lembata bölgesindeki Ili Lewotolok Yanardağı’nda bugün iki kez patlama meydana geldi. Patlama nedeniyle panik olan halk kaçışmaya başladı. Ülkede 27 Kasım tarihin’de bir patlama yaşanmıştı.

Volkanoloji ve Jeolojik Afet Azaltma Merkezi (PVMBG), Ili Lewotolok Yanardağı’nda yerel saatle yerel saatle 09:45’te ve 15:13’te meydana gelen patlamada püsküren kül ve dumanın yanardağ kraterinden 700 metre yüksekliğe ulaştığını açıkladı.Patlamanın yaklaşık 3 dakika sürdüğü bilgisini paylaşan yetkililer, halka, ikinci alarm (waspada) seviyesindeki yanardağın 1.5 kilometrekarelik çevresinde faaliyette bulunulmaması uyarısı yaptı.

HALK KAÇMAYA ÇALIŞTI

Öte yandan Ili Lewotolok Yanardağı’nın çevresindeki sivillerin meydana gelen patlama anında kaçıştığı anlar, cep telefonuyla kayda alındı. Patlama sırasında çığlık atan bir çok sivilin korku dolu anları da kameraya yansıdı.

27 KASIM’DA DA BİR PATLAMA OLMUŞTU

Ili Lewotolok Yanardağı’nda 27 Kasım tarihinde yerel saatle 05.57’de meydana gelen patlamada püsküren kül ve dumanın yanardağ kraterinden 500 metre yüksekliğe ulaştığını açıklanmıştı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu