Ekonomi

Konut kredisi başvurusu nasıl yapılır? Kamu Bankalarını ne kadar kredi sağlıyor?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın corona virüsü sonrası da vatandaşa desteğin devam edeceğini açıklamasından sonra kamu bankaları konut, taşıt, tatil ve eşya kredisi vereceklerini açıkladılar. Uygun finansmanlı kredi açıklamalarından sonra vatandaşlar, “Konut kredisi başvurusu nasıl yapılır?” ve “Kamu Bankalarını ne kadar kredi sağlıyor?” sorularının cevaplarını araştırmaya başladılar.

Türkiye’de corona virüsü salgını sürecinde hükumetin adımları ile beraber kamu bankaları ihtiyaç sahipleri vatandaşlara, 10 bin TL’ye kadar 6 ay geri ödemesiz kredi vermişlerdi. Geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak virüs sonrası da vatandaşlara desteklerin olacağını açıkladı.

Ev sahibi olmak isteyenler araştırmalara başladı

Bu açıklamanın ardından kamu bankaları konut, taşıt, tatil ve eşya kredisi vereceklerini duyurdular. Ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar bankalara başvuruların nasıl yapılacağını ve ne kadar kredi alabileceklerini araştırıyorlar.

Ziraat – Vakıfbank – Halkbank tarafından yapılan açıklama ile kamu bankalarının sıfır konutlar için 15 yıla kadar ayılık yüzde 0.64 faizli kredi sunacağı öğrenildi.

İkinci el konutlar için ise 15 yıl vade ve aylık yüzde 0.74 faizli kredi imkanı sağlanacak. İstanbul, Ankara ve İzmir krediye konu olacak konutlar için 750 bin TL, diğer şehirler için ise en fazla 500 bin TL’ye kadar kredi kullandırılacak. Kredi kullanımı için yüzde 10 gibi düşük peşinat gerekecek.

Birinci el/sıfır veya ikinci el konut alımlarında düşük faiz oranı ve 12 aya kadar ödemesiz dönemi olan 15 yıla varan vade ile finansman imkanı sunulacak.

Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank tarafından sağlanan konut kredisi başvuru işlemlerini şubelerden ve ya resmi internet siteleri üzerinden bilgi alarak gerçekleştirilebilir.

ZİRAAT BANKASI KONUT KREDİ HESAPLAMASI İÇİN TIKLAYINIZ.

HALKBANK KONUT KREDİ HESAPLAMASI İÇİN TIKLAYINIZ.

VAKIFBANK KONUT KREDİ HESAPLAMASI İÇİN TIKLAYINIZ. 

İlgili Makaleler