Ekonomi

Konut fiyatları düşecek mi? Konut kredisi faizleri ne kadar?

Kamu bankaları tarafından vatandaşlara uygun finansmanlı konut kredileri veriliyor. Vatandaş tarafından ise bu kredilere yoğun ilgi gösteriyorlar. Peki, Konut fiyatları düşecek mi? Konut Konut kredisi faizleri ne kadar? İşte başvuru yapmak isteyenler için kredi detayları

Türkiye’de corona virüsü salgını nedeniyle Ziraat, Vakıfbank ve Halkbankası tarafından vatandaşlara uygun finansmanlı konut kredisi sağlanacağı duyuruldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bugün yaptığı açıklamada konut satışlarının haziran ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 209 arttığını belirtti. Bu nedenle vatandaşlar tarafından yeniden konut kredisi araştırmaları yapılmaya başlandı. Konut fiyatları düşecek mi? Konut kredisi faizleri ne kadar?

Konut fiyatları düşecek mi?

Kamu bankalarının kredi açıklamalarından sonra bazı fırsatçılar fiyat yükselttiler. Bunun üzerine Ticaret Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı harekete geçti. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan daha önce yaptığı açıklamalarda, “İkinci el araç ve konut satışında ilan edilen fiyat farklılıklarının tespiti konusunda Hazine ve Maliye Bakanlığıyla çalışacağız” ifadelerini kullandı.” Bu nedenle konut fiyatlarında fırsatçılığın önüne geçilmesi bekleniyor.

Konut kredisi faizleri ne kadar?

İşte bankalardan yapılan açıklama ile konut kredisi fırsatı:

Konut kredisi fırsatları

Bankalardan yapılan açıklamada, Paket kapsamında; yeni(sıfır) ve ikinci el konutlar üç büyük ilde (İstanbul, Ankara ve İzmir) azami 750 bin TL’ye kadar; diğer şehirlerde azami 500 bin TL’ye kadar krediyi kullanabileceği belirtildi.

Size özel avantajlı faiz oranları ile kullanabileceğiniz konut kredinizi ister aylık eşit taksitlerle, isterseniz 12 aya kadar ödemesiz dönem imkânı ile 15 yıla varan vadede, %10’dan başlayan, düşük peşinat oranı ile yararlanabilirsiniz.

Tutar ve Ödeme Koşulları

Yeni(sıfır) konutlar için %0,64, 2. El konutlar için %0,74 faiz oranı ile 180 ay vadeye kadar, üç büyük ilde (İstanbul, Ankara ve İzmir) azami 750 bin TL’ye kadar; diğer şehirlerde azami 500 bin TL’ye kadar kullanılabilecektir.

Konut kredisi için gerekli evraklar

Başvuru Formu,

Nüfus cüzdanı, sürücü belgesi veya pasaport fotokopisi,

Çalışma durumunuza göre gelir belgesi,

Serbest Meslek Mensupları için, bağlı oldukları meslek kuruluşundan alınan üyelik belgesi fotokopisi,

Tüzel kişiliklerin ortağı olan kişilerden ortağı olduğunuz şirkete ait ana sözleşmenin yayımlandığı ticaret sicil gazetesi/gazeteleri fotokopisi,

Satın alınmak istenen konutun tapu belgesi fotokopisi,

Şubece talep edilebilecek diğer belgeler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu