Gündem

Kızlık Zarı Nedir? Anatomik Yapısı Nasıldır? Dr. Burcu Kardaş Arslan açıkladı!

Bayanlarda genital bölgenin bir iki cm içerisinde bulunan zarsı ve mukoza yapısında olan bu zar belli durumlarda veya istenmeyen bir olay sonucu bozulabilir. Bu nedenle kişi isteği dışında olan bu durum karşısında kızlık zarı dikimi veya onarımı yaptırmayı isteyebilir. Bu işlemin nedenleri arasında cinsel ilişki, fiziksel travmalar ya da hastalıklar gibi etkenler bulunur.

Kızlık Zarı Muayenesi Neden Yapılır?
Sağlık merkezlerinde kızlık zarı dikimi öncesinde veya kızlık zarının durumunu öğrenmek amaçlı kişinin isteği doğrultusunda kızlık zarı muayenesi yapılabilir. Aynı zamanda bazı kişiler kızlık zarının yapısını öğrenmek amaçlı veya ilk gece beraberlik yaşadığında neler yaşayabileceğini danışmak amaçlı bu muayeneyi isteyebilir.

BURCU KARDAŞ ARSLAN HAKKINDA

2006 yılından dan beri hastalarının bu özel yolculuğunda yanlarında yer alarak destekleyici ve sorun çözücü bir rol üstlenen Dr. Burcu Kardaş Arslan, açık iletişimin gücüne inandığından, uygulanması gereken işlemler hakkındaki prosedürleri Nişantaşı’ndaki kliniğinde tüm şeffaflığıyla hastalarına aktarmaya devam ediyor.

İşini tutkuyla ve titizlikle yapan Dr. Burcu Arslan’ın Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında uzmanlaşmasının en güçlü sebeplerinin başında, dünyaya gözlerini açacak bir bebeğin doğum anından ebeveynlerinin kucağına bırakılacağı ana kadarki mucizevi sürece tanıklık etmek, oluşabilecek riskleri ön görerek doğumun sorunsuz şekilde gerçekleşmesini sağlamak ve binlerce hayata dokunarak umutları yeşertmek geliyor.

Dr. Burcu Kardaş Arslan, hem bir anne hem de bir kadın olarak, hemcinslerinin kendi bedenleriyle ilgili alacakları her kararda, önce kendi sağlık ve mutluluklarını düşünerek adım atmaları gerektiğine inanıyor. Ve bu felsefeyle, hastalarını uzmanlığı alanındaki her konuda bilinçlendirerek, jinekoloji ve genital bölge estetiği üzerine yıllardır süregelen tabuları birer birer yıkıyor ve bu konularda öncü oluyor.

Dr. Burcu Kardaş Arslan, her gün hastalarının kafalarında oluşan onlarca soruyu içtenlikle yanıtlamaya, tedavi işlemlerinin yanında korkularını gidermeye ve onları dikkatlice dinleyerek bitmek tükenmek bilmeyen enerjisiyle cesaretlendirmeye devam ediyor.

Hastalarını rutin kontrollerle takip edip, onların daha mutlu, sağlıklı ve korkularından arınmış bir şekilde hayatlarına devam etmelerini sağlayan Dr. Burcu Kardaş Arslan, Nişantaşı’ndaki kliniğinde sizi yeni başlangıçlar yapmaya davet ediyor…

Kızlık Zarı Dikimi Yöntemleri Nedir?
Kalıcı bir şekilde kızlık zarı dikimi için birçok farklı yöntem kullanılır. Bu tür yöntemler arasında primer yönteminin yani fleb tekniğinin dışında aynı zamanda mikro cerrahi yöntemler de kullanılır. Hastanın durumuna göre bazen vajina daraltma yaparak veya lazer kullanarak da dikim imkânı vardır.
Kızlık Zarı Dikimi Mümkün Mü?
Hastaların en büyük korkularından birisi olarak kızlık zarı dikimi mümkün mü sorusu ön plana çıkar. Bu aşamada hastaların beklentilerinin karşılanması aşamasında hizmet almak için özellikle bu konuda deneyimli ve bilgili doktorlardan bilgi alabilirsiniz. Dikim- onarım aşamasında zar eski yapısına kavuşmuş olur ve ilk ilişkide kanama olur.

Kızlık Zarı Dikimi Özellikleri
Bazı hastalarda ortaya çıkan kızlık zarı sorunlarının giderilmesi aşamasında kızlık zarı dikimi gerçekleştirilir. Bunun yanında hastalarda başka cinsel sorunların tedavisi aşamasında başka yöntemlere ihtiyaç duyulur.

Kürtaj Nedir?
Bayan hastalarda tercih edilen bir diğer yöntem olan kürtaj ise gebeliğin sonlandırılması için uygulanan tıbbi yöntemleri ifade eder. Aynı zamanda bu yöntemin uygulanması aşamasında gebeliğin süresi de önemlidir.

Kürtaj Hangi Durumlarda Yapılır?
Normal şartlar altında kürtaj uygulamaları gebeliğin 10. Haftasına kadar yapılabilir. Bu yasal bir düzenlemedir. Aynı zamanda ilaç kullanımı, bebeğin anne karnında hayatını kaybetmesi , anomaliler, düşük gibi durumlar nedeni ile kürtaj işlemi yapılır.

Kürtaj Öncesi Hastanın Dikkat etmesi ve Yapması Gerekenler
Bu işlem yasal bir işlem olması nedeni ile ilgili belgelerin ilk aşamada bulundurulması gerekir. Aynı zamanda kürtaj işlemleri öncesinde doktorun gerekli tetkikleri yaptırması ve bir ön muayene yapılması gerekir gebelik haftasının tespit edilmesi şarttır.

Kürtaj sonrası neler yapılmalı? Nelere Dikkat Edilmeli?
Bayanların kürtaj işlemlerinin sonrasında ağrısı olduğu durumda ağrı kesici kullanabilir ya da doktorun ihtiyaç görmesi durumunda antibiyotik kullanması gerekebilir. . Bunun yanında hastaların işlem sonrası bir hafta – 10 gün boyunca aralıklı kanama görmesi de muhtemeldir. Cinsel aktivitelerin iki hafta yapılmaması gerekir.

Kürtaj Fiyatları 2021
Ülkemizde birçok sağlık merkezinde uygulanan bu yöntemler aynı zamanda ortalama bir fiyat ile sunulur. Farklı sağlık merkezlerinden kürtaj fiyatları hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilmeniz mümkün olur.

Labioplasti Neden Uygulanır?
Kadın cinsel organında bulunan iç dudak ve dış dudak yapılarının birbiri ile uyumsuz olması estetik – görünüş ve Fonksyonel sorunlara neden olur. Bu nedenle hastalarda bu sorunların giderilmesi aşamasında yapılan işlemlerden biri de labioplasti yani genital bölge girişinde bulunan küçük dudaklardaki estetik düzeltmedir.

Labioplasti Kimlere Uygulanabilir?
Bu konuda doktorun karar vermesinin dışında aynı zamanda her türlü hastaya kendi isteği doğrultusunda labioplasti yönteminin uygulanması ön plana çıkar. Hastanın belirli bir yaşın üstünde olması cinsel gelişimini tamamlaması ile birlikte operasyon için gereken şartlar sağlanmış olur.

En İyi Labioplasti Tekniği Hangisidir?
Cinsel organın görünüm bozukluklarının giderilmesi aşamasında kullanılan yöntemler arasında Barbie görünümü için labioplasti yöntemi olarak parsiyel rezeksiyon yöntemi tercih edilir.
Bu yöntemin dışında hastanın durumuna , anatomisine bağlı olarak daha farklı yöntemler kullanılır. Fakat labioplasti yönteminin uygulanması aşamasında en çok tercih edilen yöntem olarak bu yöntem ön plana çıkar.

Labioplasti Ameliyatı Fiyatları 2021
Ortalama fiyatlar sağlık merkezine göre değişiklik gösterir. Hastalar bu aşamada labioplasti yönteminin uygulanması aşamasında doktorlardan ve hastanelerden güncel tedavi fiyatları için gereken bilgileri alabilirler.