Ekonomi

Kısa çalışma ödeneği ve işten çıkarma yasağı uzatıldı!

Kısa çalışma ödeneği ve işten çıkarma yasağının uzatılıp uzatılmayacağına ilişkin son dakika gelişmeleri merakla yakından takip ediliyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, kısa çalışma ödeneği ve işten çıkarma yasağı 1 ay uzatıldığını duyurdu. Konuya ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı. 

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını ekonomiyi de olumsuz etkiledi. Bunun üzerine vatandaşların zor duruma düşmemesi adına devlet tarafından kısa çalışma ödeneği adında maaş sistemine geçildi. Salgının başlarından bu yana süren uygulamanın ne zaman son bulacağı ve uzatılıp uzatılmayacağı merak edilmeye başlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, kısa çalışma ödeneği ve işten çıkarma yasağı 1 ay uzatıldı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, kısa çalışma ödeneği ve işten çıkarma yasağı 1 ay uzatıldığını duyurdu.

Bakan Selçuk’da sosyal medya hesabından konuya ilişkin “Normalleşme sürecinde istihdamı korumak için Sosyal Koruma Kalkanımız ile çalışan ve işverenlerimizin yanında olmaya devam ediyoruz. Fesih Kısıtı, Nakdi Ücret Desteği ve mevcut faydalananlar için Kısa Çalışma Ödeneği’ni 1 ay süreyle uzatıyoruz.” ifadelerini kullandı.