Genel

Kış lastiği uygulaması ne zaman başlıyor ve ne zaman bitiyor? Kış lastiği cezası ne kadar?

Her sene trafik güvenliğini sağlamak için kış lastiği uygulaması başlatıyor. Araç sahipleri bu sene kış lastiği uygulamasının ne zaman başlayacağını ve ne zaman sona ereceğini internet sayfaları üzerinden araştırıyor. Öte yandan bu sene lastik taktırmayana kesilecek para cezası da en çok merak edilen konular arasında yer alıyor.

Kasım ayının sonuna yaklaşırken, araç sürücüleri için hatırlatma yapıldı. Bu sene kış lastiği uygulaması 1 Aralık 2020 tarihinde başlıyor. Aracına kış lastiği taktırmayan vatandaşlara ise 885 TL para cezası kesilecek. Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için 1 Arlık tarihinde başlayan uygulamanın son tarihi ise 1 Nisan 2021 olarak açıklandı.

Vatandaşlar kar yağmasını bekliyorlar

Nevşehir’de rot balans ve kış lastiği değiştiren Mehmet Sağlamer kış lastiği hakkında yaptığı açıklamalarda yoğunluğun şimdiden başladığı söylendi. Sağlamer açıklamalarında, “Kış lastiği uygulamasının 1 Aralık tarihinde başlayacak olmasından dolayı lastik yoğunluğumuz başladı. Ama milletimiz kar yağışını bekliyor. Kar yere düşmeden araçlarının lastiklerini değiştirmeye gelmiyor. En kısa zamanda gelerek lastikleri yumuşakken lastik ayarlarının daha güzel olması için şimdiden araç sürücülerini lastik değiştirmeye davet ediyoruz. Ama vatandaşlarımızda lastiklerini şimdiden değiştirirlerse lastiklerinin eskiyeceğini düşünüyor. Ama hava sıcaklıklarının 7-8 derecenin altına düşmesinin ardından lastiklerine bir şey olmayacağını halen çözmüş değiller. Kış lastiği taktıracak sürücülerin çok geç kalmamalarını 1 Aralık tarihini beklememelerini istiyoruz. Şimdiden herkesin lastiklerini değiştirmelerini isteriz” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu