Gündem

Kış lastiği takmayan yandı! İşte kış lastiği takmamanın cezası!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca 1 Aralık’tan itibaren takılması zorunlu olan kış lastiği takmamanın cezası artıyor. 1 Ocak’ta itibaren yolcu ve yük taşıyan ticari araçların kış lastiği takmama ceza bedeli 776 TL olacak. Kış lastiği takmayanlara 2019 yılında 625 TL ceza kesiliyordu.

Söz konusu araçların kış lastiği denetimi, yetkili personellerin yanı sıra, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Ticaret Bakanlığının sınır kapılarındaki birimleri ve belediyelerin denetim birimlerince yapılıyor.

TİCARİ ARAÇLARDA ZORUNLU

Ticari araçlar haricinde şahsa ait araçların kış lastiği takma zorunluluğu bulunmamakla beraber, can ve mal güvenliği açısından tüm araçlarda kış lastiği kullanılması büyük önem taşıyor. Uygulamayla kış şartları için önlemini almayan araçların ulaşımı aksatması ve vatandaşların mağdur olmasının önlenmesine çalışılıyor.

Kış lastiklerinin, 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha iyi yol tutuş ve yüksek güvenlik sağlaması gibi özellikleri bulunuyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın