Ekonomi

Kirasını ödemekte zorlanan aileler dikkat: 2021’de başvurana 960 TL yardım ödemesi yapılıyor!

Corona virüsü salgını birçok aile kirasını ödemekte zorlanıyor. Devler kirasını ödemekte zorlanan ailelere nakdi yardımda bulunuyor. 2021’de 960 TL’ye varan yardımdan faydalanmak için ise bazı şartların sağlanması gerekiyor. Peki, kira desteğine başvuru şartları nelerdir? Kira yardımı için başvurular nereye ve nasıl yapılır? İşte kira yardımı ile ilgili çok merak edilen soruların cevapları…

Devlet dar gelirli ailelerin ekonomik mağduriyet yaşamaması için bazı destek ödemeleri yapıyor. Bu destek ödemelerinden biri de Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen kira yardımıdır. Bu sene bazı büyük şehirlerde 960 TL’ye kadar çıkan kira yardımından faydalanmak için ise bazı şartların sağlanması gerekiyor.

Kira yardımı başvurusu nasıl yapılır ve başvuru şartları nelerdir?

Kira yardımı için başvuru yapmak isteyenlerin Kaymakamlık ve Valilikler bünyesinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaat etmeleri gerekiyor. Belirli bir miktarın altında sahip olanlara yapılan kira yardımı için başvuru yapan kişinin emekli, dul, yetim, ya da ölüm aylığı almaması gerekiyor. Sigortalı vatandaşlar da kira yardımı yapılmayan kişiler arasında yer alıyor.

Kira yardımı için başvurular nereye yapılır?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı olan müdürlükler,
Belediyeler,
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları,
Özel dernek ve vakıflar,
STK’lar,
Gönüllü olarak yardımda bulunmak isteyen kurum ve şahıslara kira yardımı için başvuruda bulunabilir. Ayrıca e-Devlet resmi internet sitesi üzerinden kira yardımı için başvuru yapılabilir.

Kira yardımı için gerekli belgeler

Aşağıdaki belgeleri bulunan vatandaşlar, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek kira yardımı başvurusunda bulunabilirler.
T.C. kimlik fotokopisi
İkametgah belgesi
Gelir belgesi
Muhtarlıktan alınacak fakirlik kağıdı