Ekonomi

Kiracılara Müjde! Devletten kiracılara destek! Devletten kiracılara 960 TL kira desteği! Başvurusu ve şartları!

Devletten kiracılara büyük müjde geldi! Yaşanan ekonomik buhranda vatandaşlara destek verecek olan devlet kiracılara en düşük 960 liralık aylık düzenli kira yardımı yapıyor. Üstelik kira desteği almak isteyen kişilerin hemen başvurması gerekiyor. Devletin kira desteğine nasıl başvurulur? Ayrıntılar haberimizde…

Devlet dar gelirli ailelere kira yardımı desteği veriyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi ailelere yönelik olarak çok sayıda kira yardımı ödemesi yapılmaktadır. Bu kira yardım ödemelerinden biri de kentsel dönüşüm kira yardımı olarak öne plana çıkmaktadır. Devlet, oturduğu evi kentsel dönüşüme veren vatandaşlara belirli süre sınırlaması dahilinde kentsel dönüşüm kira yardımı ödemesi yapılmaktadır. Burada yapılan yardımın amacı evi kentsel dönüşüm kapsamında yıkılan kişinin yeni evi yapılana kadar barınma ihtiyacının karşılanması, bu endişenin ortadan kaldırılarak vatandaşın evini kentsel dönüşüme vermesinin teşvik edilmesidir.

EN DÜŞÜK KİRA YARDIMI 2020 İÇİN 960 TL OLARAK AÇIKLANDI!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada 2020 yılı için geçerli olan en düşük aylık taksit tutarı 960 lira olarak ilan edildi. Kira yardımı başvurusu internetten e devlet üzerinden yapılmaktadır.

E DEVLET KİRA YARDIMI BAŞVURUSU NEREDEN, NASIL YAPILIR?

Kira yardımı başvurusu için e devlet üzerinden başvuru yapılmasına olanak sağlanıyor.
Bunun için önce https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ sitesinden e devlet şifresi ve kimlik numaranız ile sisteme giriş yapın.

Ardından ara çubuğuna “Kira yardımı” yazın ve gelen ekranda 5543 sayılı İskan Kanunu Kapsamında Hak Sahibi Ailelere Kira Yardımı Yapılması başlığı altında ki mavi renkli uygulamaya git butonunu tıklayın.

Gelen yeni ekranda “Giriş yapmak istediğiniz uygulama bazı kişisel bilgilerinize erişim hakkı istemektedir. Lütfen aşağıdaki listeyi kontrol ederek, paylaşmak istemediğiniz bir bilginiz var ise işleme devam etmeyiniz” uyarısını göreceksiniz. Bu uyarıyı dikkate alarak işleminize devam edin.


Onaylamanız halinde site sizi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın elektronik başvuru platformuna yönlendirecek. Burada yer alan bilgileri eksiksiz olarak doldurarak en düşük 960 lira ve en yüksek 1.150 lira arasında illere göre belirlenen rakamlar dahilinde kira yardımı alabilirsiniz.