Gündem

Kimlik kartlarının özellikleri artıyor: Artık taşımanıza gerek kalmayacak!

Kimliklerini yenileyen milyonlarca vatandaş çimli kimlik kartlarına kavuştu. Son yapılan açıklamalar ile birlikte ise yeni kimlik kartlarının özelliklerinin arttırılacağı öğrenildi. Buna göre; çipli kimlikler banka kartı ve ehliyet olarak da kullanılabilecek. Böylece artık ehliyet taşınmasına gerek kalmayacak.

Türkiye’de vatandaşlar eski kimliklerini değiştirerek, çipli kimlik kartlarına sahip oldular. Şimdi ise kimlik kartlarının özellikleri arttırılıyor. Çipli kimlik kartları ehliyet, pasaport, banka kartı gibi kartlar ile birleştirilecek. Konu ile ilgili bir programa katılarak açıklamada bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Çipli kimlik kartlarının arkasındaki çip tasarlanırken 5 alanı bulunuyor. O alanlara ne yerleştirilirse bunun da otomatik olarak kullanılma imkânı oluyor. Ehliyetimizi artık yanımızda taşımamız gerekmeyecek. Hazırlıkları tamamlıyoruz. Türkiye’ye bunu yakın zamanda müjdeleyeceğiz. Ehliyeti bunun üzerine yükleyeceğiz, jandarmamız ve polisimiz ehliyete bakmak istediği zaman (çipe) dokundurduğunda ehliyeti var mı yok mu anlayacak.” İfadelerini kullandı.

En önemlisi elektronik imza

Kimlik kartları ile amacın tüm bilgileri tek kartta toplamak olduğunu söyleyen Bakan Soylu, 2021’de pilot uygulamanın başlayabileceğini belirtti.

Bakan Soylu en önemli konunun elektronik imza olduğunu vurguladığı konuşmasında, “BDDK, Hazine ve Maliye Bakanlığıyla anlaşarak kredi kartlarından uygun olanlar kimlik kartının arkasındaki çipe konulabilecek. Sağlık hizmetleri, Sosyal Güvenlik Kurumu bu kimlik kartına yüklenebilecek. En önemlisi elektronik imza. Atacağınız elektronik imza buna yüklenecek. Dünyada böyle uygulama yapan ülke sayısı yok denecek kadar az. Yeni bir kontrol mekanizması daha getirdik. O da şu, elektronik kimlik doğrulama sistemi. Bankaya, notere, hastanelere, kendinizi tanıtmak istediğiniz her yerde baş parmağınızı bir elektronik kimlik doğrulama sistemine koyuyorsunuz, diyor ki ‘Siz Süleyman Soylu’sunuz, resminiz bu.” açıklamasını yaptı.

İlgili Makaleler