KamuManşet

Kimliğini değiştirmeyenler dikkat: 30 Haziran 2021’de sona eriyor!

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşım ile vatandaşlara uyarıda bulundu. EGM tarafından yapılan açıklamada, “30 Haziran 2021 tarihi itibariyle KKTC’ye gidecek Türk vatandaşlarının eski tip nüfus cüzdanlarıyla ülkemizden çıkış işlemleri sonlandırılacaktır. “ ifadeleri kullanıldı.

Türkiye’de henüz kimliklerini yenilemeyen çok sayıda vatandaş bulunuyor. Çipli kimlik kartı yerine eski kimliklerini kullanan vatandaşlara EGM’den flaş bir uyarı geldi. EGM resmi twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşım ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) gidecek olan vatandaşların, eski tip nüfus cüzdanları ile ülkemizden çıkış işlemlerinin 30 Haziran tarihinden sonra mümkün olmayacağını duyurdu

EGM sosyal medya üzerinden yapılan açıklamasında şu ifadelere yer verildi.

“30 Haziran 2021 tarihi itibariyle KKTC’ye gidecek Türk vatandaşlarının eski tip nüfus cüzdanlarıyla ülkemizden çıkış işlemleri sonlandırılacaktır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gidecek vatandaşlarımızın yeni tip kimlik kartı ile çıkması zorunludur.”

KİMLİK KARTI YENİLEME SON GÜN NE ZAMAN?

Kimlik yenileme 31 Aralık 2023 tarihine kadar devam edecek. Kimlik yenileme yapmak isteyen vatandaşların öncelikle Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü https://randevu.nvi.gov.tr/ web portalı üzerinden ya da Alo 199 numaralı Çağrı Merkezinden randevu almaları gerekiyor.