Ekonomi

Kilosu 350 TL’den satılıyor! Çiftçi talebe yetişemiyor

Muğla’da bir proje kapsamında üretimi yapılan sahlep iyi kazançlar elde etmeye neden oluyor. Kilosu 350 TL’den satılan sahlep ülkenin dört bir yanına gönderiliyor. Çifçinin sahlebe olan talebi karşılamakta zorlandığının belirtildiği proje için sahlep ekimini arttırmak amaçlanıyor.

Türkiye’de tarımsal faaliyetler desteklenmeye devam ediliyor. Bakanlıklar tarafından geliştirilen farklı projeler ile hem üreticiye hem de ülke tarımına katkı sağlanıyor. Bu kapsamda, Muğla’da Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü iş birliği ile yürütülen salep üretim çalışması ile ilgili gelişmeler şaşkınlık yarattı.

Talebi karşılamakta zorlanıyoruz

Konu hakkında AA muhabirine açıklama yapan Tarım ve Orman İl Müdür Barış Saylak, Muğla’da 5 ilçede 10 dekar alanda üretime devam eden salebin, bir dekara yaklaşık 300 kilogram ürün verdiğini bildirdi. Saylak açıklamalarında, “Yürütülen projeyle salep üretiminde üreticiye önemli bir gelir sağlayıp, türün devamlılığını sağlıyoruz. Salebin kilogramı 350 liradan sadece tohumluk olarak ülkenin dört bir yanına gönderiliyor. Şu anda talebi karşılamakta güçlük çekiyoruz. Amacımız salep ekimini artırmak” ifadelerini kullandı.

Yıllarca yurt dışına kaçırıldı

Proje kapsamında üretilen sahlebin içecek olarak değil, yumru ve tohumluk olarak diğer illerdeki üreticilere satışının yapıldığını bildiren Saylak, salep ve orkide türlerinin yıllarca kaçak sökümlerle yurt dışına kaçırıldığı söyledi.
Açıklamalarında sahlebin 183 ülkede koruma altına alındığını ifade eden Saylak, Türkiye’de ise 1996’dan bu yana doğadan toplanmasının yasak olduğunu belirtti.

İstanbul’dan kaçtı, Muğla’da sahlep yetiştiriyor

İstanbul’un yoğun atmosferinden kaçarak Muğla’ya yerleşen ve Datça ilçesinden tarla alan Orhan Tuncel ise projeye katılarak sahlep üretimine başladığını söyledi. Tuncel yaptığı iş ile ilgili olarak, “İki yıldır salep üretiyorum. Şu an çok keyifli şekilde ektiğim saleple ilgileniyorum. İlk defa yaptığım bu işten çok keyif aldım.” İfadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Kapalı