GenelGündemPolitika

Kılıçdaroğlu’ndan “Rakamlar gerçek değil!” iddiası!

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, koronavirüs vakaları ile ilgili sunulan rakamların gerçek olmadığını iddia etti.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Parti Meclisi toplantısı öncesi yaptığı açılış konuşmasında koronavirüs vakalarının rakamlarına değindi. Açıklanan rakamların gerçeği yansıtmadığını öne süren Kılıçdaroğlu; “Tedavi için hastaneler dolu. İş tamamen tersine dönmüş durumda” dedi.

SİZ DE BEN DE BİLİYORUZ

Rakamların gerçeği yansıtmadığını, haklın kandırılmaya çalışıldığını vurgulayan Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının satır başları ise şu şekilde; “Dün 57 vatandaşımız daha hayatını kaybetti. Resmi rakamlara göre toplam 6 bin 730 vatandaşımız hayatını kaybetti. Bu rakamların gerçek olmadığını, çok daha fazla olduğunu ben de, siz de, doktorlar da biliyor. Ne olursa olsun, bizler mücadelemizi, adalet için, doğruluk için mücadelemizi sürdüreceğiz.”

KRİZ DE ÜLKE DE İYİ YÖNETİLEMİYOR

Kılıçdaroğlu sözlerine; “Önce bulaşmayı engelleyeceksin, önlemlerini alacaksın. Koronavirüs mikrobunun bulaşmasını engelleyecek önlemler alacaksın. İkinci konu, hastalık bulaştıysa onu tedavi edeceksin. Dünya bunu yapıyor. Biz başlangıçta böyle yola çıktık, şimdi yayılıyor. Tedavi için hastaneler dolu. İş tamamen tersine dönmüş durumda. Bu devletin, ülkenin iyi yönetilmediğini gösteriyor. Bu olay ilk ortaya çıktığında, politik malzeme konusu yapmadan, bu sorunu şöyle bir strateji ile çözebilirsiniz dedik. Önlemlerini alacaksınız. Bulaşmayı önleyecek, sonra hastalığı tedavi edeceksiniz. Dedik ki, önce sağlık sorunu çıkar, arkasından işsizlik gelir. Biz bunları dedik. Tek tek anlattık bunları” şeklinde devam etti.

KORONAVİRÜS UZMANI BİR DOKTOR DEĞİL

Sağlık Bakanı tarafından düzenli yapılan açıklamalara da değinen Kılıçdaroğlu; “Sağlık Bakanı normal açıklamalar yapıyor, her akşam belirli saatlerde. Başlangıçta güven vermişti ama bir süre sonra tüm güveni yitirdi. Şu cümle ile başladı; ‘Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla’. Cumhurbaşkanı doktor değil ki. Erdoğan ne talimatı veriyor size? Bugün vaka da ölüm oranları da gerçeği yansıtmıyor” ifadelerini kullandı.

SENİN BESLEMELERİNİN HANELERİNDE 1168 LİRA İLE ÇALIŞAN VAR MI

Kılıçdaroğlu sözlerine ülkenin içinde bulunduğu durumu değerlendirerek devam etti. Kılıçdaroğlu; ”

Bugün 10 milyonu aşkın işsiz var. Cumhuriyet rekoru. On binlerce çocuk yatağa aç giriyor bu ülkede. Çöp konteynerleri iyi ki var arkadaşlar. Bugün konteynerlerden on binler geçiniyor. 21. yüzyılın Türkiye’sinden söz ediyorum. Hala ortaya çıkmış, afra tafra ile konuşuyorlar.

Zeytinyağının, çocuk mamasının üzerinde alarm var, çalınmasın diye. Bir kişi çocuk mamasını niye çalar? Çocuğu açtır da onun için. Türkiye’yi bu tablo ile karşı karşıya getiren kim, CHP mi? 18 yıl ülkeyi yöneten CHP mi? AK Partili, milliyetçi arkadaşlarım, sarayın bekçiliğinin yapanlara itibar etmeyin.

Ekonomik buhran giderek derinleşiyor. Çalışırken, 3, 5, 10 bin lira alan kişiye, ücretsiz izinde 1168 lira veriliyor. Erdoğan’a sormak isterim, senin sarayında, senin beslemelerinin hanelerinde 1168 lira ile çalışan var mı? Sen güçlüsün sen, yargıyı arkana aldın, parlamentoyu arkana aldın, birisi ses çıkardığı zaman kafasına vuruyorsun. Devam ediyorsa, hapse atıyorsun. Gücünü buradan alıyorsun ama bu millet sana sandıkla gösterecek. Bu milletin yakasından seni düşürecek” dedi.