Ege HaberleriGündemİzmir HaberleriPolitika

Kılıçdaroğlu Çeşme’den Seslendi; “Sokağa İnmenizi Sağlamak İçin Tahrik Edebilirler!”

İzmir Çeşme’deki bir açılış törenine katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yaptığı konuşmada; “Sokağa inmenizi sağlamak için tahrik edebilirler, hepimiz sakin olacağız, sandığı bekleyeceğiz ve bu ülkeye demokrasiyi getireceğiz.” şeklinde konuştu.

Çeşme’deki Cumhuriyet Meydanı’nın açılışından yaptığı konuşmada özgür basının çok sorunu olduğunu da dile getiren Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Siyasal iktidarın alkıştan çok eleştiriye ihtiyacı var. Bunu kavrayabilseler demokrasinin ne olduğunu anlayacaklar. Eleştiriyi en sağlıklı yapan bağımsız gazetecilerdir. Bizim hatalarımızı, eksiklerimizi görür. Biz de okuduğumuzda kendimize çeki düzen veririz. Sürekli alkış olduğunda hata üzerine hata devam eder ve karabasana dönüşür. Türkiye’nin bundan kurtulması lazım ve kurtulacak.”

Çeşme’deki bir otelde Basın Konseyi tarafından düzenlenen “Medyanın Sorunları ve Beklentiler” programında konuşan Kılıçdaroğlu, Türkiye’de bağımsız gazetecilerin çok sorunu bulunduğunu ancak sorunların ilkinin medya patronları üzerindeki baskı olduğunu ifade etti.

“Gazetecilere Saldıranlar Serbest Bırakılıyor!”

Kılıçdaroğlu, bağımsız gazetecilere yapılan fiili saldırıların da dikkat çekici olduğunu ifade ederek; “Gazeteciye doğrudan doğruya saldırıda bulunuyorlar. Yaralamalar, silah atmalar, dövmeler… Gazetecinin günahı ne Allah aşkına? İşin garip tarafı saldıranların serbest bırakılması, hatta bazılarının takibe bile alınmaması. Ellerinden gelse, utanmasalar ‘Çok iyi yaptınız.’ diyecekler.” dedi.

Basın özgürlüğünün sorunlarından da bahseden Kılıçdaroğlu, şunları söyledi; “Siyasal iktidarın alkıştan çok eleştiriye ihtiyacı var. Bunu kavrayabilseler demokrasinin ne olduğunu anlayacaklar. Eleştiriyi en sağlıklı yapan bağımsız gazetecilerdir. Bizim hatalarımızı, eksiklerimizi görürler, biz de okuduğumuzda kendimize çeki düzen veririz. Sürekli alkış olduğunda hata üzerine hata devam eder ve karabasana dönüşür. Türkiye’nin bundan kurtulması lazım ve kurtulacak.” Kemal Kılıçdaroğlu, gazetecinin kim olduğuna siyasetçilerin ya da kamu görevlilerinin değil gazetecilerin karar vermesi gerektiğini anlattı.