Gündem

Kılıçdaroğlu açıkladı: CHP’li Belediyelerde asgari ücret 2500 lira olacak!

CHP, sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en köklü siyasal partilerinden biri olduğunu konuşmasında vurgulayan Kılıçdaroğlu “Sorunları çözme iddiasında olan siyaset kurumunun ülkenin sorunlarını bilmesi, çözüm üretmesi lazım. AK Parti ciddi iddialarla iktidar oldu. 17 yılda arzu ettikleri her kanunu çıkardılar, istedikleri bürokratları istedikleri yerlere atadılar. Yargıya da müdahale ettiler. Yargı siyaseti otoritenin yan kuruluşu haline dönüştü.” Açıklamasında bulundu.

Konuşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştiren Kılıçdaroğlu 17 yıllık iktidarın Türkiye’nin hiçbir temel sorununa çözüm üretmediğini söyledi. İşsizlik sorununun çok önemli bir boyutta olduğuna değinen Kemal Kılıçdaroğlu 17 yıldır milyonlarca işsiz yaratıldığını belirtti. İlk defa Ak Parti zamanında Türkiye’de insanların işsizlikten kendini yaktığına değinen Genel Başkan “En büyük borçlanmalarını yaptılar. Tefecilere devlet eliyle 174 milyar 313 milyon dolar ödedik. Borçlar Genel Müdürlüğünü kurmak zorunda kaldılar.17 yılda vergi istediler, cumhuriyetin bütün kazanımlarını sattılar, cumhuriyet tarihinin en büyük borçlanmalarını yaptılar. Dış borçlanmadan bahsediyorum. 7 yılda dışarıdaki tefecileri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının devlet aracılığıyla ödediği faiz 174 milyar dolar.” Dedi.

Eğitimde gelinen nokta felaket

Son 17 yılda AK Partili ailelerin dahi eğitimden şikayet ettiğini söyleyen kılıçdaroğlu açıklamasında özel okullarda patlama olduğunu ve ailelerin devlet okullarına güveninin kalmadığını belirtti. Kılıçdaroğlu isim bildirmeden Egemen Bağış’a da göndermede bulundu. Kılıçdaroğlu “Rüşvet alan insanlar, nasıl olur da bir ülkeyi temsil etmek için yurt dışına gönderirler. Bunu da milletin vicdanına havale etmemiz gerekiyor.Dillendirilmesi dahi acı gerçek biliyorum ama bu atamayı yapanlar acaba utanıyor mu? Dış politikada bireysel çıkar peşinde koşan bir yapıyla karşı karşıyayız.” Diyerek düşüncelerini ifade etti.

Bir cevap yazın