Magazin

Kıdem Tazminatı Tavan Fiyatı Belirlendi Kimler Kıdem Tazminatı Alabilir?

Kıdem tazminatı tavan fiyatları belirlendi. 2021’in temmuz-aralık döneminde işçilere ödenecek kıdem tazminatı tavanı 8 bin 284 lira olacak. Buna göre bir iş yerinde 5 yıl çalışmış bir çalışan işten çıkarılırsa kıdem tazminatı olarak 41 bin 420 TL alacak.

2021 yılının ikinci yarısında 7 bin 638 TL olan kıdem tazminatı 8 bin 284 TL’ye çıktı.

Senede iki kere Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan genelge ile belirlenen kıdem tazminatı belirlenen tavan fiyatı ile 8 bin 284 lira oldu.

Hürriyet Gazetesinden Noyan Doğan’ın haberine göre; Hazine ve Maliye Bakanlığı 2021 yılı temmuz-aralık dönemi Mali ve Sosyal Haklara yönelik genelgeyi yayımladı. Buna göre 2021’nin temmuz-aralık döneminde işçilere ödenecek kıdem tazminatı tavanı 8 bin 284 lira olarak belirlendi.

Genelgeyle, temmuz ayından aralık ayına kadarki sürede işverenler, çalışanlarına en fazla 8 bin 284 lira kıdem tazminatı ödeyebilecek, tazminat bunun üzerinde de çıksa, 8 bin 284 liradan fazla ödeme yapmayacak.

Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanıyor

Kıdem Tazminatı ile ilgili yazısında  Noyan Doğan, “Çalışanın aylık giydirilmiş ücreti 10 bin lira ise ve işyerinde 5 yıl çalışmışsa; tazminat toplamı 50 bin lira olsa da tavan 8 bin 284 lira olduğundan, en fazla 41 bin 420 lira alabiliyor. Bu yılın başında ise kıdem tazminatı tavanı 7 bin 638 lira olarak belirlenmişti. Buna göre de 2021’in ikinci yarısında kıdem tazminatının tavanı emekli maaşları ve görevdeki memurların zam oranı kadar, yüzde 8.45 oranında artırılmış oldu. Peki, kıdem tazminatı nasıl hesaplanıyor? Her tam yıl için 30 günlük brüt ücret tutarında kıdem tazminatı alınıyor. Aylık brüt maaş, ikramiye, prim, yol ve yakacak yardımı gibi tüm ücretleri kapsayan giydirilmiş brüt ücret üzerinden hesaplanıp, çalışılan yıl ile çarpılarak kıdem tazminatı toplamına ulaşılıyor. Her bir yıl için aylık brüt ücret üzerinden tazminat hesaplanıp, çalışana ödeniyor. Kıdem tazminatında sadece binde 7.59’luk damga vergisi kesiliyor.” ifadelerini kullandı.

Kimler Kıdem Tazminatı Alabilir

İş yerinde 1 yıl çalışmış olan çalışanlar kıdem tazminatı almaya hak kazanıyor. İşveren tarafından işten çıkartılan çalışanlar kıdem tazminatı alabiliyor. Çalışanın kendi isteği ile işten çıkma durumlarında kıdem tazminatı verilmiyor. Çalışanın emekli olması erkeklerde askerlik, kadınlarda evlilik nedeniyle işten çıkmalarda kıdem tazminatı alınabiliyor.