EkonomiKamu

Kıdem tazminatı değişikliği Meclis gündemine geliyor!

Kıdem tazminatı değişikliği çokça tartışmalara sebep olmuştu. Yaşanan tartışmaların ardından hükümetin, ertelediği kıdem tazminatı değişikliğini 1 Ekim'de Meclisin açılmasıyla yeniden gündeme getireceği duyuruldu. İktidar partisinin kıdem tazminatı düzenlemesini "esnek çalışma modelleri" adı altında yeniden TBMM taşımaya hazırlandığı belirtildi.

Hükümet tartışılan kıdem tazminatı değişikliğini tekrar gündeme almaya karar verdi. İktidar, “yeni sürüm istihdam paketi” adını verdiği düzenleme ile kıdem tazminatını doğrudan değiştirmek yerine “esnek çalışma modelleri”ni deneyecek.

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre, AKP iktidarı, “belirli süreli iş sözleşmelerinin” yaygınlaştırılmasını hedefliyor. Bu da işçiye kıdem tazminatı ödenmemesi anlamına geliyor. Çünkü yasaya göre, “belirli süreli iş sözleşmesinin” süresinin dolması, ödeme yapmayı gerektirmiyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un “yeni sürüm istihdam paketi” olarak adlandırdığı paketin içerisinde yer alacak esnek çalışma modelleri ile işçinin kıdem tazminatını alabilmesi zora girecek.

Bu durumda işçi ile işveren arasında imzalanacak olan sözleşmenin “belirli süreli mi” yoksa “belirsiz süreli mi” olacağı sorusu önemi öne çıkıyor.

İş ilişkisinin bir süreye bağlı olmadığı hallerde sözleşme “belirsiz süreli” sayılıyor. Ülkede çalışan işçilerin çoğunun bu kapsamda çalıştığı biliniyor.